Китай пуска най-модерния ядрен реактор в света, който се охлажда с газ, а не с вода

Китай започна експлоатацията на първия в света ядрен реактор от четвърто поколение. Той ще използва газ за охлаждане, за разлика от конвенционалните електроцентрали, които се нуждаят от вода под налягане. Подобни реактори могат да помогнат на страните в енергиен преход.

Електроцентралата, построена в китайската провинция Шандонг, генерира енергия от два високотемпературни реактора. Реакторите за ядрено делене обикновено генерират енергия чрез разбиване на атоми и използване на освободената енергия за производство на пара, която задвижва турбините. След това парата се охлажда с вода в кондензаторна верига, като след това горещата течност отива в охладителна кула.

Понастоящем реакторите с водно охлаждане представляват над 95% от всички действащи граждански енергийни реактори в световен мащаб. Тези с газово охлаждане съставляват само около 3% в световен мащаб.

Интересът към реакторите с газово охлаждане нараства в световен мащаб, тъй като те могат да осигурят ефективно и рентабилно електричество.

Други ползи на метода

Такива малки модулни реактори могат също да произвеждат високотемпературна технологична енергия за промишлени приложения като производство на водород, обезсоляване на морска вода и централно отопление.

Реакторът в Китай е първата в света атомна електроцентрала с газово охлаждане, построена за търговски демонстрации. Охлажда се от хелий и може да достигне високи температури до 750 градуса по Целзий. Строителството на централата е стартирало през 2012 г. Първият реактор е свързан към електрическата мрежа на страната през 2021 г.

Експерти споделят, че подобни реактори могат да играят важна роля за подпомагането на страните в енергиен преход поради тяхната компактна архитектура и модулен дизайн. Всичко това намалява времето и разходите за изграждане.

Китай се стреми да стане световен лидер в производството на ядрена енергия. Страната планира тези видове електроцентрали да осигуряват над 10% от производството на електроенергия до 2035 г.

Това е своеобразен опит на Китай да се откаже от електроцентралите работещи с въглища и да намали зависимостта си от чужди технологии на фона на нарастващото напрежение със западните страни. Над 80 SMR проекта в момента се разработват в 18 държави. Резултатите няма да закъснеят.