Постижението разкрива подробности за това, как са функционирали неговите клетки

Последният Тасманийският тигър е умрял в зоопарк през 1936 г. Останките му са запазени и изследователите успешно са извлекли РНК от музейния експонат.

Този вид тигър е вълкоподобно торбесто животно. Приблизително 130-годишен музеен екземпляр е дал части от РНК, отговорни за превръщането на генетичните инструкции на ДНК в клетъчни функции. Резултатите хвърлят нова светлина върху биологията на съществото.

Тасманийски тайни

С своите тъмни ивици, минаващи по кафявата му козина от раменете до опашката и челюстите, способни да се отварят на повече от 80 градуса, Thylacinus cynocephalus е поразително животно. Домът на последната останала дива популация на този вид датира от 1800 г. в Тасмания. В края на 19-ти век е обявена награда за всеки убит възрастен индивид, за защита на животните на фермерите, които често са бил нападани от тигъра. Животните са ловувани почти до изчезване.

През последните години изследователите са начертали генетичния му план в допълнение към геномите на други изчезнали животни като вълнестия мамут. Но всички тези изследвания са били фокусирани само върху ДНК. Единствено РНК може да разкрие, как действително функционират клетките на даден организъм.

Тайните на РНК

Екипът събира шест малки проби от кожа и мускули от изсушеното животно. Обратно в лабораторията, изследователите смилат всяка проба на прах и добавят химикали, които изолират нуклеотидите. Това са градивните елементи на РНК. След това екипът използва компютърен алгоритъм, за да сравни тези низове от нуклеотиди или последователности с база данни, съдържаща геномите на хиляди животни, растения, гъбички, бактерии и вируси – включително тасманийски тигър.

Екипът заключи, че приблизително 70% от РНК последователностите, са именно от въпросното животно, с известно замърсяване от човешка РНК, тъй като пробата е била многократно обработвана.

Анализът разкрива различни протеиново кодиращи РНК молекули в кожни и мускулни проби. Изследователите са открили РНК молекули, които кодират клетките за бавно съкращаващи се мускулни влакна. Това помага за издръжливостта.

Екипът също така открива над 250 специфични за съществото къси РНК молекули. Те са известни като микро РНК. Тези последователности регулират функционирането на клетките.

Съвременни неволи

Това са впечатляващи резултати, като се има предвид, че образецът е бил съхраняван при стайна температура, а не в стерилни или замразени условия.

В недалечното бъдеще изследователите се надяват да върнат тигъра обратно в Тасмания. Техният план за съхранение на животното включва модифициране на гените на един от най-близките му живи роднини. Това е друго торбесто животно, наречено дебелоопашат дунар (Sminthopsis crassicaudata).

Сподели
Предишна страницаМистериозни светлини от Венера
Следваща страницаAI асистентът на Google
Технологичен журналист от 2012 г. със сериозен опит в отразяването на новини за софтуер, мобилни технологии, мобилни приложения. Има в активите си стотици статии по теми като 3G, 4G, 5G, приложенията за iPhone, Android и други популярни платформи, както и множество други сфери.