
Има моменти, в които в ръцете ми попада бижу. Малка кутия, красив арт и…пълна загадка. Такъв е случаят с Eternity – “trick taking” игра от Blackrock Games. Не съм особено вещ в този тип заглавия и ми беше доста интересно какво представлява. За геймплея ще говоря малко по-късно, защото истинската сила на тази игра е нейният арт. Още като хванете кутията ще видите, че художникът е работил с желание и любов. Картите са три отделни бои с номера от едно до четиринадесет и всяка боя е с различна рисунка. Гениалната идея, която им е хрумнала още повече акцентира върху художественото оформление. Вместо всяка карта да е с различен арт, върху най-ниската карта имате цялата рисунка, а с всяка следваща картинката се приближава все повече и повече, докато на последната вече гледате едва част от нея. Това не само прави картите различни, но и концетрира вниманието ви върху работата на художника повече. Минимализмът има и своите хубави страни.


Освен тестето с карти, в кутията ще намерите няколко жетона с разцъфнало дърво от едната и филиз от другата страна. Също така е предоставен тефтер и молив (отново без гумичка, също като в Abla Ubla). За щастие дори тефтера да свърши това не е фатално – той е по-скоро за удобство, от колкото жизненоважна част от играта. Да не забравя – последно от кутията изкарах три плочки, изобразяващи трите бои върху картите.

Процесът на игра в Eternity е доста семпъл, но това не означава скучна игра. Дори напротив, Eternity е от онези игри, които лесно се учат, но трудно се печелят. Преди да започнете игра слагате трите плочки една до друга на масата. След това раздавате по десет карти на всеки играч и останалите три карти нареждате под плочките, в зависимост от боята. Под която плочка има най-много карти е trump (коз). Ако има плочки с равен брой карти – козът е боята, която е най-вляво. Последно сложете жетоните наблизо и можете да започвате.

Според правилата най-мъдрият играч е пръв. Ако се чудите какво означава мъдър според разработчиците – това е онзи, който се е сетил да сложи Eternity на масата. Той играе карта по негов избор и по ред на часовниковата стрелка останалите играчи имат няколко опции. Ако имате карта от същата боя сте длъжни да я играете, ако ли не – трябва да играете козова боя. Нямате ли и от нея, тогава можете да играете каквато карта имате. Другата ви опция е да fold-нете или да се оттеглите. Тогава играете карта по ваш избор пред вас и то хоризонтално. Вметка – при игра с трима и четирима само един играч има право да се оттегли, а при петима – двама. След като всички са минали раздаването печели играчът, който е дал най-високата карта от търсената боя. Има ли играна козова боя, обаче – тя печели раздаването.

Победителят взима картите пред себе си, събира ги на една купчинка и ги поставя с лицето надолу. Оттеглилият се играч поставя своята карта под плочката с нейната боя и взима толкова жетони, колкото са показани под цифрата на играната от него карта. Поглеждате дали няма разместване при козовата боя след добавянето на тази карта и започвате следващото раздаване. Играете така, докато не ви свършат картите в ръцете и цикълът завършва. Целта в Eternity е да съберете равен брой спечелени раздавания и жетони. На гърба на картите има кръгче, където дърветата пасват перфектно и завършват картинката. Обяснено според историята на играта, вие се борите за полуострови, върху които засаждате дървета на живота и възстановявате хармонията.

При равен брой тестета и жетони печелите по една точка за всяко тесте и бонус Хармония, който е различен за всеки цикъл. Ако имате повече тестета, от колкото жетони, то си взимате по една точка за всеки жетон. Внимавайте, ако жетоните ви са повече от тестетата, то не сте спазили обещанието си да възстановите хармонията в света и не получавате никакви точки.

Eternity се играе в три цикъла, като всеки следващ дава по-голям бонус Хармония. Ще трябва да следите внимателно всички карти, за да можете да отреагирате навреме и да спечелите точният брой раздавания, както и да съберете нужните ви жетони. Играта е най-приятна с четири души, тъй като при петима няма достатъчно карти за да са по десет на човек. При трима души картите за четвъртия се нареждат над плочките, за да са видими за всички. Освен това в книжката са предоставени специални правила за двама играчи, както и разновидност на стандартните. Може да се каже, че Eternity е с различен привкус според броя играчи. За едни това може да е плюс, за други не. Лично на мен ми харесва, защото не се усеща еднотипна.

С малката си кутия, минималистичен дизайн и шепа компоненти ще си помислите, че Eternity се играе доста бързо. Напълно сте прави – цялата игра отнема не повече от двадесетина минути. За сметка на това не гарантирам колко игри ще направите, защото е доста зарибяваща, особено ако ви харесват такъв тип заглавия.
ДАЛИ ЩЕ МИ ХАРЕСА?
Семейни играчи – Може би
Eternity е приятна и бърза игра, перфектна за завършек на вечерта в приятна семейна атмосфера.
Социални играчи – Може би
Няма особено голяма комуникация между играчите, освен да се понапсувате от време на време.
Стратегически играчи – Да
Независимо, че е малка игра с карти, Eternity предлага достатъчно голяма възможност за стратегическо мислене и планиране.
Casual играчи – Едва ли
Играта не е особено сложна, но сложете опитен играч и нов играч и разликата в точките ще бъде осезаема.
Hardcore играчи – Едва ли
Eternity не предлага много hardcore възможности, но за сметка на това има известен турнирен елемент в нея, който може да бъде оползотворен.