Какво е нужно за създаването на един проспериращ град? Или държава? Умели и способни хора, разбира се! Точно над такива поемате контрол в Capital Lux – игра на Aporta Games, създадена от Eilif Svensson и Kristian A. Østby. Capital Lux е малка игра с карти, в която се надигравате за повече точки. Това става като развивате града си, но и не бива да забравяте и дяла си към столицата, защото иначе ще има последици. Този, събрал най-много точки след последният рунд на играта е победителят в Capital Lux. Въпреки, че играта е малка, в нея има изключително интересни механики.
Capital Lux пристига в малка кутия, но смятам, че можеше да е и в наполовина по-малка. В нея има само тесте карти, осем дървени квадрата и лист с правила. Картите са разделени на три вида – четири основни карти с действие, четири с положително или отрицателно число на тях (модифициращи) и карти за игра с точки. Картите с действие и картите за игра са четири различни цвята. Дървените кубчета се ползват като златни монети.
При началната подредба на играта слагате четирите карти с действие в средата на масата. Това са основните колони на столицата. Те изобразяват умелите и способни хора, които споменах в началото, а те са – агент (син), клерик (лилав), писар (зелен) и търговец (жълт). Агентът ви позволява да си изтеглите модифицираща карта и да я сложите с лицето надолу над някоя колона. Клерикът ви дава възможност да изтеглите картата с най-малко точки от която и да е от другите три колони в столицата и да я сложите пред вас във града си. Когато изиграете писар, си теглите една карта в ръката, а търговец – получавате една златна монета. Приятно съм изненадан колко разнообразие от действия има при толкова малко компоненти.
След като наредите столицата, разбърквате модифициращите карти и всеки играч тегли по една. Този с най-високата карта започва пръв играта. Раздавате на всеки по шест карти, от които си избирате две и останалите подавате на другарчето отляво. Повтаряте упражнението още веднъж и началната ви ръка е вече факт. Този начин на раздаване не е иновативен, но аз лично съм му голям фен. Не само, че можете да изберете някои от картите си, но можете да прецакате другарчето, оставяйки му кофти карти. Разбира се, същото важи и за останалите. Започвайки от първият играч, всеки играе по една карта на ход. Играната карта слагате пред вас, формирайки или разширявайки града си, или в столицата. Когато сложите карта в столицата, задължително я слагате на същата колона, от който цвят е и изпълнявате ефекта на колоната. Когато някой играч изиграе последната си карта, останалите получават по още един ход и настъпва краят на рунда.
Тук идва интересната част – ако някои има карти в ръката си, те автоматично се нареждат в града му. След това се обръщат с лицето нагоре модифициращите карти над колоните в града (ако има такива). Сборът на колона от даден цвят в града ви не трябва да надвишава сбора на колоната от същия цвят в столицата (не може в провинцията да има по-високи сгради, все пак!). Ако това се случи, премахвате този цвят от града си. На помощ тук се притичват златните монети – за всяка монета можете да добавите по една точка към дадена колона в столицата и така да изравните точките. За останалите карти, който има най-голям сбор точки от даден цвят, взима най-високата карта от тази колона от столицата и я слага до себе си. Тя му носи точки на края на играта. Събралият най-голям сбор от картите в града си е първи играч в следващия ход. С това приключва рундът. Capital Lux е с продължителност три рунда – на края на третия се събират точките и който има най-много печели. Това не е толкова лесно, колкото си мислите. Картите в градовете ви и столицата си остават – това, че даден цвят е оцелял в града ви този рунд, не гарантира, че ще оцелее до края на играта.
Независимо, че на кутията пише 20 – 30 минути, гарантирам, че една игра на Capital Lux може да се проточи и по-дълго. Всичко зависи до колко сте решили да мислите при всеки ход. Стратезите ще се чувстват в свои води тук – ще трябва не само да внимавате с точките от даден цвят карти, но и да гледате, колко има противникът ви. Например – играете Агент в столицата и си теглите модифицираща карта. Тя е със стойност -3. Поглеждате и виждате, че жълтата ви колона е общо 6 точки, докато на съседът ви е 7. Колоната в столицата, обаче е 9, за това поставяте модифициращата карта с лице надолу над жълтата колона в столицата. На края на рунда тя ще е с общ сбор 6 точки, което означава, че играчът с 7 точковата колона ще трябва да я премахне. Така остава само вашата колона с 6 точки и вие си взимате най-високата карта от жълтата колона в столицата. Това, обаче намалява общия брой на точките в нея и ще трябва да внимавате на следващият ход, ако искате жълтите карти в града ви да оцелеят до края на играта.
Capital Lux е сред онези малки игри, които без да се замисляте бихте хвърлили в чантата, когато излизате за игрална вечер. Малка, лесна и забавна, тя перфектна както за нови играчи, така и за почивка между по-сериозни заглавия.
ДАЛИ ЩЕ МИ ХАРЕСА?
Семейни играчи – Да
Играта е лека, езиково независима и се играе бързо. Няма да се притеснявате от загуба на внимание от по-малките членове.
Социални играчи – Може би
Социалната интеракция се свежда до размяната на карти в началото на всеки рунд.
Стратегически играчи – Едва ли
Внимателното планиране на ходовете ви е важно, но едва ли е най-изтощителното тактическо занимание.
Casual играчи – Да
С толкова лесни правила и бързо време на игра няма как да объркате дори хора, които до сега не са пипали настолни игри.
Hardcore играчи – Не
Няма да ви се наложи да мислите безкрайни стратегии, няма състезателна стойност и ако търсите предизвикателство, то няма да го откриете в кутията на Capital Lux.