Въвеждането на генетичен материал от клониран пор има за цел да подобри генетичното разнообразие
Клониран чернокрак пор на име Антония роди две здрави бебета. Това е първият път, когато клонинг на застрашен вид се възпроизвежда успешно. Това представлява значителна стъпка към осигуряване на бъдещето на чернокраките порове, един от най-застрашените бозайници в Северна Америка.
Генетично наследство от 1988 г.
Антония е клонинг. Тя е създадена от генетичния материал на Уила, чернокрак пор, чиято ДНК е събрана през 1988 г. и запазена в зоологическата градина Frozen Zoo на Сан Диего. Уила беше уникална със своето генетично разнообразие. Това е ценна черта, която природозащитниците са нетърпеливи да въведат отново в настоящата популация на чернокраки порове.
Куратор в Националния зоопарк и Института по природозащитна биология на Смитсониън, приветства потомството на Антония като подчертава, че нейната генетика може да укрепи здравето и устойчивостта на наследниците й.
Предизвикателства пред вида
Чернокраките порове, известни още като американски порове или ловци на прерийни кучета, са сред най-застрашените бозайници в Съединените щати. Техният брой е намалял сериозно през 20-ти век. Това се налага главно поради загуба на местообитания, болести и рязък спад в основния им източник на храна – прерийните кучета.
До началото на 80-те години се смяташе, че видът е изчезнал, докато малка група не беше преоткрита в Уайоминг. Това щастливо откритие предизвика интензивни усилия за опазване, включително програми за размножаване в плен и генетично клониране, за да се предотврати изчезването им.
Днес всички живи чернокраки порове, с изключение на клонинги като Антония и нейните малки, произлизат от последните седем известни диви екземпляра. Този ограничен генофонд крие значителни рискове, правейки потомството силно уязвимо към болести и по-малко адаптивно към промените в околната среда.
Природозащитниците се надяват, че въвеждането на нов генетичен материал от клонинги като Антония ще им даде устойчивостта, от която се нуждаят, за да оцелеят и да растат.
Етапи на клонирането
Клонирането на чернокраки порове започва през 2020 г. с успешното раждане на Елизабет Ан, първият клонинг на Уила. Това демонстрира осъществимостта на клонирането за запазване на генетичното разнообразие при застрашените видове.
Елизабет Ан обаче се сблъсква с усложнения. Поради заболяване на матката, тя не може да се възпроизвежда. Нейното съществуване, въпреки това, спомага за консервационната генетика.
Усилията не спират дотук. По-рано тази година природозащитниците клонираха Уила още два пъти. Това доведе до два допълнителни клонинга, Noreen и Antonia. Успешното чифтосване на Антония доведе до раждането на три малки, въпреки че едното не оцеля.
Останалите две, мъжко и женско, са в добро здраве и представляват новаторско развитие във възстановяването на вида. Този успех демонстрира как технологията за клониране може да поддържа генетичното разнообразие, да подобри резултатите от развъждането и да отвори нови пътища за възстановяване на видовете.
Надежда
Това е важен напредък в защитата на чернокраките порове и справянето с генетичните проблеми, които затрудняват възстановяването. Докато Антония и нейните бебета ще останат в Националния зоопарк и Института по консервационна биология на Смитсониън, други порове от развъдната програма редовно се пускат обратно в дивата природа, за да помогнат за възстановяването на популацията.