Най-малкият AI модел на Anthropic сега побеждава LLM

Anthropic пусна най-новата версия на своя най-малък AI модел. Наречен е Claude 3.5 Haiku. Той бележи отклонение от типичните тенденции в ценообразуването на AI моделите. Цената е четири пъти по-висока от тази на неговия предшественик. Причината за увеличението на цените предизвиква известно отблъскване в общността на AI.

По време на финалното тестване Haiku надмина Claude 3 Opus по много показатели. В резултат на това се увеличават цените за Claude 3.5 Haiku за да се отрази нарастването на неговата интелигентност.

Ценообразуване

Новият модел Haiku ще струва на потребителите $1 на милион входни жетони и $5 на милион изходни жетони, в сравнение с 25 цента на милион входни жетони и $1,25 на милион изходни жетони за предишната версия на Claude 3 Haiku. Предполага се, че е по-скъп от изчислителна гледна точка. Claude 3 Opus все още струва $15 на милион входни жетони и колосалните $75 на милион изходни жетони.

По-евтино с времето

Досега в индустрията на изкуствения интелект, по-новите версии на езиковите модели обикновено поддържат подобни или по-евтини цени спрямо своите предшественици. Компанията първоначално посочи, че Claude 3.5 Haiku ще струва колкото предишната версия, преди да стане ясно, че цените всъщност ще са по-високи.

Очаквахме това да бъде пълна замяна на съществуващ модел Claude 3 Haiku, по същия начин, по който Claude 3.5 Sonnet засенчи съществуващия Claude 3 Sonnet, като същевременно запази цената.

Какво предлага моделът

Claude 3.5 Haiku пристига с някои компромиси. Докато моделът произвежда по-дълги текстови изходи и съдържа по-нови данни за обучение, той не може да анализира изображения като своя предшественик. По-ранната версия, Claude 3 Haiku, ще остане достъпна за потребители, които се нуждаят от възможности за обработка на изображения и по-ниски разходи.

Новият модел все още не е наличен в уеб интерфейса или приложението Claude.ai. Вместо това, той работи на API на Anthropic и платформи на трети страни, включително AWS Bedrock. Anthropic предлага на пазара модела за задачи като предложения за кодиране, извличане на данни и етикетиране.

Ще бъде трудно да разберем, достатъчно добър ли е, за да оправдае допълнителните разходи. Екипите със стабилни автоматизирани оценки спрямо случаите на употреба ще се наложи да отговорят на този въпрос.

Сподели
Предишна страницаApple с интелигентни очила
Следваща страницаКакво яке да изберат мъжете за зимата
Технологичен журналист от 2012 г. със сериозен опит в отразяването на новини за софтуер, мобилни технологии, мобилни приложения. Има в активите си стотици статии по теми като 3G, 4G, 5G, приложенията за iPhone, Android и други популярни платформи, както и множество други сфери.