Китайски учени са открили нов и евтин начин за ядрен синтез
Екип от учени в Китай използва малки конуси направени от злато, за по-рентабилен метод за постигане на ядрен синтез. Той може да съперничи на много по-скъпи аналози.
Китайска академия на науките
Изследователи от Института по физика на Китайската академия на науките започна своите експерименти за мощност на синтез в лазерното съоръжение Shenguang II миналото лято. Правителството е отпуснало на екипа само 156 милиона долара за шест години, за провеждане на експериментите. Това е нищожна сума в сравнение с термоядрени реактори като Международния топлинен експериментален реактор (ITER) във Франция. Последният има прогнозен бюджет от 45 до 65 милиарда долара.
Изследователите имат за цел да подобрят изследванията проведени в Националното съоръжение за запалване (NIF). Последното е довело до повече производство на енергия, отколкото когато и да било преди, произвеждано в лаборатория. Експериментът е включвал насочване на 100 мощни лазера към една точка. Това е деформирало огледалата, използвани за създаване на лазерите. Негативната последица е намалила прогнозираната точност.
По-малки разходи
Друго предизвикателство пред учените е било намаляване на бюджета за производство на лазери. В крайна сметка те са използвали процес, разработен през далечната 1997 г. отново от китайски физик.
Методът включва по-слаби лазерни лъчи, насочени към два малки златни конуса, които излъчват водородна плазма един към друг. Когато това се случва с правилните параметри, може да възникне реакция на синтез.
Докато златните конуси се изпаряват след сливане, крайната цена ще бъде изключително малка, ако не и незначителна, в бъдещата експлоатация на електроцентралата. Въпреки че учените са срещнали някои проблеми в експериментите си, те са успели да постигнат значителен напредък. Екипът ще може да мащабира своите изследвания с по-сложни инструменти и съоръжения в бъдеще, които ще издигнат играта на съвсем друго ниво.
Когато това се случи, може да разполагаме с термоядрен реактор, който ще съперничи на възможностите на ITER и то на малка част от цената му.
Сега разполагаме с още една вълнуваща актуализация в надпреварата за постигане на мощност на синтез, която може да осигури безгранична чиста енергия. Това може да бъда началото на надежден метод, различен от изкопаемите горива. Въпреки това си струва да се отбележи, че енергията на термоядрения синтез вероятно няма да бъде отключена от нито една страна, а по-скоро ще бъде плод на съвместни усилия на всички.
Трудно е да се предвиди кой подход или коя страна ще спечели надпреварата на този етап. Пред нас стоят твърде много неизвестни, но в крайна сметка различните технологии и нации може да се обединят, за постигане на мечтания живот.