Методът за напояване имитира начина, по който листата улавят водните капки от мъгла

Техника с нулево потребление на енергия за извличане на вода от мъгла, революционизира възстановяването на горите, опустошени от пожар и суша.

Идеята стартира като пилотен проект на Канарските острови. Планът е да се използва влагата от облаците, които са в изобилие над региона. Това ще подпомогне повторното залесяване. Иновацията вече е разширена до няколко други страни за производство на питейна вода и напояване на култури.

Бедствие на Канарските острови

След опустошителните пожари през последната година, изследователи търсят начини да доставят вода до отдалечени, планински райони, без да създават инфраструктура или да използват изкопаеми горива за извличане на подпочвена вода от дълбоки кладенци.

Проектът, наречен Life Nieblas, е подкрепен от ЕС. Той има за цел да имитира начина, по който листата на местните видове лаврови дървета улавят водни капчици от мъгла. Използват се листове от пластмасова мрежа, издигнати по пътя на вятъра. Докато той издухва мъглата през мрежата, водните капки се събират и падат в контейнери отдолу. Използват за напояване на нови фиданки, докато образуват достатъчно листа, за да уловят водата сами.

Вятърът обаче, макар и жизненоважен за оригиналната структура, се оказва проблем, тъй като унищожава всички, освен най-малките структури. Нужно е подобрение на крехкостта на мрежата, като същевременно се минимизира въздействието върху околната среда.

Нови модели

В новите модели водата кондензира върху фини метални листа на конструкциите, възпроизвеждайки начина, по който иглолистните дървета събират вода от атмосферата.

Водата се изпуска автоматично без захранване с енергия или емисии на CO₂. Не се използват машини за транспортирането й от едно място на друго. Не се използват електрически системи за напояване и водният отпечатък също е намален. Не се експлоатират водоносни реки. Единствената необходима мощност е за изграждане на колекторите и поставянето им на място.

Видове мъгла

Не всеки тип мъгла е подходящ, защото някои нямат достатъчно високо съдържание на влага. Идеална е планинската мъгла, която съществува в много средиземноморски региони, а също и в Северна Португалия.

Канарските острови са идеалната лаборатория за разработване на подобни техники. Съществуват и други области, където условията са оптимални и където има традиция за улавяне на вода от мъгла, като Чили и Мароко. В архипелага Кабо Верде колекторите Life Nieblas, комбинирани с местни дървени конструкции, осигуряват 1000 литра вода на ден, които се използват за напояване на посеви и поене на добитък.

Цялата информация, необходима за създаване на колектори за мъгла, е свободно достъпна за обществеността на уебсайта на проекта. Създателите са имали много запитвания.

Възстановяване на горите

Ползите са осезаеми. В долина в Гран Канария са залесени 35,8 хектара и са засадени 15 000 дървета от различни видове лаврови растения, с процент на оцеляване от 86%. Това е двойно повече от традиционното повторно залесяване. Успешно се възстановява потенциала на гората за улавяне на атмосферния въглерод.

Проектът Life Nieblas спестява не само консумация на изкопаеми горива и CO₂, но също така е по-евтин и използва по-малко вода от традиционните системи за повторно залесяване. Във все по-неблагоприятните метеорологични условия всяка капка е от значение.

Тази техника никога няма да бъде алтернатива на инсталациите за обезсоляване, но в отдалечени райони, където водоснабдяването е трудно и скъпо, това може да бъде решението.

Сподели
Предишна страницаКолко помнят мускулите ни?
Следваща страницаНов изкуствен интелект от Google
Технологичен журналист от 2012 г. със сериозен опит в отразяването на новини за софтуер, мобилни технологии, мобилни приложения. Има в активите си стотици статии по теми като 3G, 4G, 5G, приложенията за iPhone, Android и други популярни платформи, както и множество други сфери.