Точките талант пък ви дават възможност да вземете допълнителен ресурс при съответния резултат на зара, ако имате повече от тях от другия играч. Последни са точките за знание, всяка от които ви позволява да държите повече карти в ръката си. Както сами се досещате, в Крале и Владетели голяма част от конфронтацията приема формата на борба за надмощие в различните насоки – ако искате да крадете ресурсите на опонента си, трябва да се насочите към точките търговия например.

Въпреки частичните прилики със Заселниците на Катан, Крале и Владетели е доста различна от предшественика си. Базовите правила на играта до голяма степен служат за научаване и въвеждане в нея и тя със сигурност е най-добра, когато бъде играна с различните варианти. Основният пакет идва с три от тях и те добавят нови карти, които доста увеличават възможностите ви по време на игра. Всъщност веднъж изиграли ги, няма да искате отново да се върнете към геймплей без тях.
Това обаче определено не прави услуга на впечатлението, което Крале и Владетели прави след първите няколко игри. Дори постепенното добавяне на допълнителните тестета се усеща по-скоро като обучение и може да бъде доста досадно. Това може да ви отблъсне от нея, ако не искате да отделите няколко изигравания, само за да я научите. Определено бих препоръчал да направите всичко възможно да преминете през тези разясняващи варианти максимално бързо, защото Дуел на владетели наистина е единственият вариант, който има смисъл да играете повече от веднъж.

Другото, което не ми хареса в Крале и Владетели, беше значителната доза късмет, която оказва влияние на изхода на играта. Без съмнение Крале и Владетели е игра, която попада в категорията „стратегически”, но въпреки това може да ви разочарова с това колко произволни могат да са изходите от нея, ако нямате късмет. Това важи най-вече за „обучителните” игри и в някаква степен е избегнато в Дуел на владетели, защото при него сте по-запознати с реда, в който е най-ефективно да теглите карти.
Все пак, като игра от семейството на Катан, Крале и Владетели ме изненада доста приятно с това, че донякъде доразвива темата и има собствено място във вселената. Въпреки че визуално доста прилича на предшественика си, играта се развива във времето и като добавяте постепенно допълнителните карти, ще видите, че с тях прогресира и технологията.
Все още не съм сигурен дали харесвам Крале и Владетели на Катан. Причината със сигурност идва отчасти от това, че не съм особено голям фен на Заселниците. Все пак играта успя да ме изнедада с няколко позитивни неща и остави впечатление за солидно заглавие. Ако решите да я изпробвате, трябва да проявите търпение към сравнително дългия процес на научаване, но пък след като минете през него, ще бъдете възнаградени с интересния вариант Дуел на владетели.
Определено бих препоръчал играта първо на феновете на Заселниците на Катан, просто защото темата би била най-интересна за тях. Ако пък търсите игра за двама, която да включва стратегия и доста преиграваемост, можете спокойно да заложите на Крале и Владетели на Катан.
Дали ще ми хареса?
Семейни играчи – Може би
Първоначално мислех, че това ще е категорията, в която Крале и Владетели ще се впише най-добре, но все пак правилата са с една идея по-сложни от подходящите за семейна обстановка.
Социални играчи – Не
Игрите за двама рядко могат да се определят като удачни за социални играчи и тази не прави изключение.
Стратегически играчи – Да
Въпреки умерената доза късмет, Крале и Владетели може да се определи най-точно като стратегическа.
Casual играчи – Едва ли
Малката кутия е измамна – една игра продължава около час, а правилата изискват доста време за научаване.
Hardcore играчи – Може би
Крале и Владетели е доста тежка и сложна за игра с двама, но само вариантът Дуел на владетели може да се хареса на най-състезателните от вас.