Новият дизайн на Sou Fujimoto наподобява облак направен от метал

Sou Fujimoto Architects разкри проекта си за масивна плаваща кула в квартал Qianhaiwan в Шънджън. Идеята добива реални очертания след провеждането на конкурс за проектиране на забележителна кула в региона. Последният е подложен на огромни градски и архитектурни разработки. В нашето футуристично съвремие, дизайнерските решения все по-често ни оставят без думи. Те са не само красиви, но извадени от бъдещето, което ни очаква.

Оспорван конкурс

Съдиите от състезанието New City Center Landmark избраха за мястото с най-висок ранг Sou Fujimoto Architects и тяхната плаваща въздушна кула. Тя е проектирана да отговори на изискванията за кула на 21 век, която неизменно да привлича вниманието, подобно на Айфеловата. Новата кула ще бъде висока 268 метра и ще се състои от 99 отделни кулоподобни парчета. Те ще бъдат съединени от силна хоризонтална равнина в горната си част и постепенно ще избледняват при спускането си. Така ще се създаде впечатлението, че плават във въздуха.

По своята същност структурата ще се нарича кула, но тя ще обединява в себе си множество по-малки конструкции, символизиращи бъдещето на обществото в епоха на разнообразие. Кулата е проектирана да бъде направена предимно от стомана, въглеродни влакна, кевларово въже и бетон, с периферно разположена стоманена ферма с опъващи кабели, поддържащи баланса на сърцевините.

Централизирано ядро ще служи като основа за цялата сграда. Тя ще се държи като едно цяло чрез отдалечени напречни кабели. Те ще наподобяват вода, стичаща се към залив. В нея ще намерят място наблюдателна площадка, изложбена площ, ресторант и кафене.

Най-горната част ще се използва за изложби. Тя би била привлекателна както за туристите, така и за местните жители. Успешно ще играе ролята на социален център, където могат да се видят красиви гледки към града и залива от 268 метра надморска височина.

Надпревара в небето

Комбинирайки структурно здрави строителни материали с микрокосмоса на нашия сложен свят, дизайнът на Sou Fujimoto Architects може би е идеален за пейзажа на постоянно развиващия се град. Това обаче не е единствената структура, която позволява поглед в бъдещето на градския живот и архитектурата. Отново в Китай, датско архитектурно студио, наречено BIG, пусна проекти за сграда, наречена „O-Tower“. Нейната структурата с умопомрачителен дизайн има формата на безкрайност, която свързва земята с небето.