Учени разбиха камък на 2 милиарда години и откриха нещо напълно неочаквано

Свидетели сме на интересно откритие описано подробно в едно от най-новите проучвания. Една много стара скала (или по-скоро това, което има вътре в нея) може да принуди учените да пренапишат всичко, което знаем за еволюцията на живота на Земята. Изследователи откриха живи микроби, запечатани в камък на 2 милиарда години. Това е пример за най-старите открити досега живи микроби съществували на планетата.

До този момент, най-старият геоложки слой, в който са били открити живи микроорганизми, е датиран над 100 милиона години. Той е открит на дъното на океана. Новото откритие е много вълнуващо, тъй като никой не е предполагал, че скала на 2 милиарда години е била обитаема.

Назад във времето

В известен смисъл скалата е нещо като машина на времето. Сегашното ни научно разбиране е, че най-ранният живот на Земята се е появил преди около 3,5 милиарда години. Ако вземем предвид конкретно хората, те съществуват само от около няколкостотин хиляди години.

Както пишат изследователите в изследването си, микробите, за които е потвърдено, че са местни за камъка, изглежда са еволюирали невероятно бавно с течение на времето. Това означава, че по-нататъшното проучване на генетичния състав на новооткритите организми може да разкрие безпрецедентни прозрения. Чрез изучаване на ДНК и геномите на микроби като тези, учените могат да разберат еволюцията на много по-ранен етап от живот на Земята.

Отвътре навън

Древният камък е открит в южноафрикански магматичен комплекс чрез свръхдълбоко сондиране. Международната коалиция от учени вярва, че по-нататъшното проучване на микробния състав на скалата може да има отражение върху продължаващите изследвания на живота и на други планети.

Ключова цел на мисията Perseverance на НАСА е да извлече физически проби от Марс. Както отбелязват авторите на изследването, тези екземпляри вероятно ще бъдат на подобна възраст на земния камък, който току-що е бил открит. Находката е своеобразен тест за междупланетна микробна наука.

Намирането на микробен живот в проби на Земята от преди 2 милиарда години и възможността да се потвърди точно тяхната автентичност кара учените да очакват с още по-голямо нетърпение и вълнение пробите от Марс.

Сподели
Предишна страницаЗащо преяждаме?
Следваща страницаOpenAI пуска нов интерфейс „Canvas“ ChatGPT
Технологичен журналист от 2012 г. със сериозен опит в отразяването на новини за софтуер, мобилни технологии, мобилни приложения. Има в активите си стотици статии по теми като 3G, 4G, 5G, приложенията за iPhone, Android и други популярни платформи, както и множество други сфери.