Учените прогнозират, че животът може да съществува дълбоко в недрата на различни космически обекти

Някои от последните изследвания ни приближават до жадуваната истина. Докато търсенето на живот обикновено се фокусира във водата, намираща се на повърхността и в атмосферата на различни обекти, някои изследователи предполагат, че отсъствието на повърхностни води не изключва потенциала за живот другаде в подпочвената биосфера.

Дори и там могат да се получат условия, подходящи за предполагаем живот. Възможно е да съществува дълбоко под повърхността на скалисти обекти като на Луната, така и на Марс. Учените се подготвят да търсят следи от подпочвени следи върху тези космическите обекти. Въпреки че мисията е богата на технически предизвикателства, постигането на резултат не е невъзможно.

До този момент е било изключително трудно определянето на потенциала за съществуване на вода там, където видимо я няма. Наличието й изисква атмосферата да поддържа налягане, без което течността не може да съществува. Ако обаче се фокусираме в по-дълбоки региони, горните слоеве биха упражнили натиск и по този начин ще създадат необходимите условия.

Изследователски опити

Някои от предприетите изследвания анализират дебелината на подпочвения регион, където водата и животът могат да съществуват по принцип. Както на Луната, така и на Марс липсва атмосфера, която да позволи на течната вода да съществува на повърхността, но по-топлите и под налягане райони могат да благоприятстват химията на живота.

Трябва да се вземе предвид и ограничението на количеството биологичен материал, което може да съществува в дълбоки подпочвени среди. Все пак учените са открили, че макар и оскъден биологичният материал не е невъзможен за локализиране. Например, криофилите са организми, които процъфтяват в изключително студена среда. Те не само потенциално могат да оцелеят, но и да се размножават на привидно безжизнени скалисти обекти.

Какво ще е нужно

По отношение на търсенето на жизнени подпочвени находища на Луната и Марс, изследователите отбелязват, че няма да е лесно. Всичко това би изисквало машини, които все още не се използват в Космоса. При изследвания под повърхността биха били нужни сондажи близо до екватора, където подпочвената биосфера е разположена по-близо до повърхността. Също така, интерес биха представлявали геоложки точки с по-високи температури.

Предизвикателствата обаче не означават, че намирането на живот в подземната биосфера на скалисто тяло е невъзможно дори в близко бъдеще. Ако бъдещите мисии до Марс и Луната изкопаят доказателства за това, същите принципи могат да бъдат приложени и по отношение на мисии, които ще се отправят много по-далеч в Космоса.