Какво могат японците?
Първият в света дървен сателит беше изстрелян в космоса в опит да докаже, че дървото е материал с космическо значение.
Изследователи от Япония смятат, че дървеният материал е най-подходящ за космоса. Той може да се използва за изграждане на къщи на Марс. Сега те са изобретили сателит, който е построен изцяло от дърво. Видът на дървения материал е хиноки. Дървесината Hinoki е известна със своята завидна издръжливост и устойчивост на гниене и увреждане. Устройството е конструирано без употребата на винтове или лепило.
Проектиран от изследователи от университета в Киото, Япония, LignoSat е направен от хиноки. Това е вид магнолиево дърво, което традиционно се използва за направата на ножници за мечове. Екипът има за цел да засади дървета на Луната и Марс след 50 години. Дървен материал можем да произвеждаме и сами. От него можем да строим къщи, да живеем и работим в космоса завинаги.
Тестване на материала
Японските изследователи проведоха 10-месечен експеримент на борда на Международната космическа станция (МКС) и установиха, че хиноки е най-подходящият дървен материал за космически приложения.
След това те конструираха LignoSat, използвайки традиционна японска занаятчийска техника без винтове или лепило, за да държат компонентите на сателита заедно. Планирано е LignoSat да обикаля около Земята за шест месеца.
Това ще покаже как дървото издържа на екстремната среда на космоса, където температурите варират от -100 до 100 градуса по Целзий на всеки 45 минути, докато обектите обикалят в тъмнина или са под пряка слънчева светлина.
Сателитът също така ще измерва способността на материала да намалява въздействието на космическата радиация върху полупроводниците. В това отношение дървото има редица предимства пред метала.
Стандартни устройства
Конвенционалните сателити създават оксидни частици, когато бъдат изведени от експлоатация и навлязат отново в земната атмосфера. Очаква се дървото да изгори, което ще доведе до по-малко замърсяване.
Освен това то може да бъде по-издръжливо в космоса отколкото тук на Земята, защото там няма влага, която да го накара да изгние или кислород, който да му помогне да изгори.
Дървото всъщност е авангардна технология, тъй като цивилизацията се насочва към Луната и Марс. Разширяването на космическите технологии може да даде тласък на дърводобивната промишленост.