Учените са разработили неинвазивна AI система, фокусирана върху преобразуването на мозъчната активност на човек в поток от текст

Системата, наречена семантичен декодер, може да бъде от полза за пациенти, които са загубили способността си да общуват физически, след като тя бъде обучена да генерира поток от текст.

Учените се подготвят да съберат данни за мозъчна активност в Центъра за биомедицински разработки в Тексаския университет в Остин. Изследователите са обучили своя семантичен декодер върху десетки часове данни за мозъчната активност от участници, събрани в fMRI скенер.

Нови постижения

Иноваторите са разработили неинвазивна AI система, фокусирана върху преобразуването на мозъчната активност на човек в поток от текст. Системата, наречена семантичен декодер, в крайна сметка може да бъде от полза за пациенти, които са загубили способността си да общуват физически след прекаран инсулт, парализа или други дегенеративни заболявания. В близко бъдеще помощта на подобни технологии може да се окаже незаменима.

Разработването на системата става отчасти с помощта на трансформаторен модел, който е подобен на тези, които поддържат чатбота на Google Bard и чатбота ChatGPT на OpenAI.

Участниците в проучването са обучили декодера, като са слушали няколко часа подкасти в fMRI скенер. Това е голяма машина, която измерва мозъчната активност. Системата не изисква хирургически импланти.

След като AI системата бъде обучена, тя може да генерира поток от текст, когато участникът слуша или си представя, че разказва нова история. Полученият текст не е точен препис, по-скоро изследователите са го проектирали с намерението да уловят общи мисли или идеи.

Системата ще произвежда текст, който съвпада близо или точно с предвиденото значение на оригиналните думи на участника около.

За неинвазивен метод това е истински скок напред в сравнение с това, което е правено досега. Към момента технологиите са постигнали предаване само на единични думи или кратки изречения. Сега получаваме модел за декодиране на непрекъснат език за продължителни периоди от време със значително по-сложни идеи.

Опити

Участниците в опитите е трябвало да гледат четири видеоклипа без звук, докато са в скенера. AI системата успява да опише много точно, определени събития от видеото.

Към този момент декодерът не може да се използва извън лабораторни условия, защото разчита на fMRI скенера. Изследователите смятат, че в крайна сметка ще може да се прилага чрез по-преносими системи за изображения на мозъка. Вече е подадена заявка за PCT патент за технологията.