Едно от най-важните събития за нас – феновете на смарт устройствата, е премиерата на флагмана на корейския гигант Samsung.  Аз, както и много от вас, очаквах, че новият хитов телефон ще дойде с нов, по-атрактивен външен вид и функции, които да задоволят изискванията и на най-претенциозните Android потребители.

Когато премиерата се осъществи, останах силно изненадан, че корейците отново залагат на пластмасата и лека модификация на задния панел. Очевидните прилики с предходния звяр на компанията бяха една от многото критики на феновете на Galaxy серията. Тук започна моята битка с обективността, която се стремя да запазя в журналистическата си практика. Опитвайки се да не се поддавам на масовите настроения, се сдобих с новия Galaxy S5 благодарение на eMAG, които ми предоставиха устройството за тестове. Прекарах малко над един месец с новия флагман на Samsung и в настоящия материал ще ви разкажа за моите впечатления от Galaxy S5.

Фотомания с новата камера на Galaxy S5!

Един от основните фокуси на Samsung в техния тазгодишен флагман пада върху неговата обновена 16-мегапикселова камера, която според производителя е най-добрата на пазара на Android базирани устройства. Малко или много е известно на тези от вас, които следят нашите материали, че аз съм сериозен любител на камерафоните и това е причината да започна разказа си именно с камерата на Samsung Galaxy S5. Мегапикселите са сериозна част от една камера, но не са най-важното. Мисля, че 8 мегапиксела са напълно достатъчни, за да имате една перфектна снимка, ако вашето устройство може да подсигури висока детайлност с малко шум и качествено заснемане на кадри, направени при слаба светлина.

ISOCELL – сложни думички за комплексни устройства! Що е то и защо Galaxy S5  разчита на това?

В края на миналата година Samsung  представи ISOCELL технологията си, която виждаме в сила едва днес, именно в новия Galaxy. Тази технология на сензора позволява по-голямо проникване на светлина, което според корейците е с над 20% повече от стандартните BSI сензори, ползвани в други смартфони. ISOCELL сензорът е подсилен с backside осветен фотодиод, чрез който камерата прави значително по-качествени снимки с малко шум и силен dynamic range. Новата технология е създадена за работа с по-малки пиксели, каквито заснемаме именно с устройства като смартфоните. Няма да се изненадаме, ако видим ISOCELL сензори и в по-ниския клас фотоапарати на Samsung. Може да добиете представа за тази технология в това видео:

На думи всичко описано досега значи, че камерата на Galaxy S5 ще е значително по-добра от конкурентите. На практика нещата не са много по-различни. Снимките на светло са безупречни и могат да се сравняват с тези, които може да направи DSLR от любителския клас. Дали не преувеличавам? Не – и за да ви докажа думите си, ще ви предложа няколко снимки, които заснех. Изключително детайлни и с уникален dynamic range, снимките, направени със Samsung Galaxy 5, надминаха моите очаквания.

Може да видите снимките в пълна резолюция ТУК

Как се справя корейската гордост на тъмно? Липсата на оптична стабилизация е голям минус, за което съжалявам много. Когато успея да задържа стабилно камерата, снимките на тъмно се получават доста добре, но дали нямаше да са по-добри с наличието на OIS? Няма как да спекулирам, затова може да си направите изводите, като разгледате ревюто на Galaxy S5, което ще видите от Luba6ky съвсем скоро.

Мнението ми е, че камерата се справя повече от чудесно за класа и типа на устройството. Дали Galaxy S5 може да замести джобния фотоапарат или не, мисля, че само вие може да решите.

Престижен дизайн или пластмаса за над 1000 лева?

Изненадващо лек, тънък и удобен за работа с една ръка. Това бих казал, ако ме попитате как ще опиша дизайна и изработката на Galaxy S5 само с едно изречение. Ако ме помолите да го направя с няколко… ще трябва да допълня със следното:

Морално остарял, недостатъчно атрактивен и разбира се… скучен! Дали не прекалих? Може би да, но това е моето лично мнение за Samsung Galaxy S5. Слава богу, визията на телефоните не е нещо, което поставям на първо място. За мен най-важното е това, което се крие в опаковката. Смятам, че S5 не е грозен телефон – напротив, красив е, но за жалост не може да се сравни с iPhone, HTC One и Sony Xperia Z2. Липсата на метал е нещо, което не може да се компенсира с релефния текстурен гръб, който виждаме в новата галактика. Дали това не е въпрос на личен избор ще оставя на вас да решите за себе си. В този един месец телефонът ми беше удобен за ползване, събира се добре в джоб на дънки и панталон, лек е и не създава дискомфорт, какъвто е случаят със Sony Xperia Z серията.

Ето и няколко снимки на Galaxy S5:

Подробни спецификации и цени може да намерите в страницата на eMAG

S Health – сърдечен ритъм, сърдечен масаж и изкуствено дишане!

Новият сензор за отчитане на пулса и приложението S Health са предназначени за вас – хората, които искат да живеят активно и здравословно. Наскоро минаха майските празници, изядохме по някое друго агне и сега се чудим: как да изгорим калориите? Аз определено имам нужда от помощ, когато говорим за следене на телесните си показатели. Дайте ми няколко почивни дни и аз ще кача няколко килца, без да се затрудня. S Health следи всичко – от това колко време сте изтичали, докато се опитвате да изкарате агнешкото, до измерването на пулса ви със сензора, който Samsung е сложил под камерата на Galaxy S5.  Като добавка към всичко това S Health ви дава изключително детайлна информация за храната, която ядете! Въведете какво точно похапвате и ще разберете детайли за енергийната стойност и редица други неща, които ще ви допаднат, ако сте фитнес маниак. Определено ми беше интересно да си поиграя с новите „здравословни“ екстрички на S5.

Multy Window – мултитаскинг, достоен за похвала!

Помните ли Galaxy Note 2? Едно меко казано масивно устройство, което освен малък технологичен звяр се доказа и като софтуерен такъв. Мултитаскинг възможностите, които този фаблет въведе, се развиват много-бързо във всеки следващ галактически телефон. Можете да отворите две приложения на разделен екран, с което да спестите много време, пращайки мейл, докато браузвате в интернет, или да разгледате галерията си, докато сменяте MP3-ките. Супер яко е, че може да си направите шорткът и да отворите 2 приложения едновременно в този режим. Е, да, няма плаващи прозорци като в LG G2, но с другите ~250 000 000 софтуерни екстри няма да останете незадоволени – за тях ще разберете в детайлното ревю на Luba6ky.

Като за финал искам да кажа, че макар и пластмасов, с добре познатия ни дизайн и малко промени, Galaxy S5 си остава един хищник на върха на хранителната верига в екосистемата на Android устройствата. Камерата е една от най-добрите, виждани в мобилен телефон, поне от мен. Батерията е напълно адекватна, софтуерът е богат и задоволява нуждата на всеки гийк, който прекарва часове в ровене в каталога с приложения на телефона си. След 1 месец със Samsung Galaxy S5 ще кажа, че съм доволен от устройството.

Тази статия достига до вас със съдействието на eMAG, затова ви приканваме да разгледате тяхната оферта за това устройство точно ТУК.