Учени използват човешки стволови клетки, за да възстановят зрението на маймуна
Учените успешно са използвали човешки стволови клетки, за да закърпят дупка в ретината на маймуна. Те са възстановили зрението на примата отбелязвайки успешна стъпка към лечение на свързаната с възрастта загуба на зрение.
Проучването се фокусира върху коригирането на това, което се нарича макулна дупка. Това е очно състояние, свързано със стареенето. С напредване на възрастта гелообразната течност, която изпълва човешките очни ябълки и поддържа заоблените им форми се свива от ретината, което понякога причинява разкъсване на макулата. Макулата се намира в центъра на ретината и е най-активната част на окото, отговорна за централното зрение и обработката на светлината.
До какво води?
Макулните дупки причиняват замъгляване и влошаване на зрението с течение на времето. Текущите корекции, които са опция само в около 90% от случаите имат цена: загуба на периферно зрение. За лечение на макулни дупки лекарите ще прехвърлят клетки от покрайнините на ретината към средата. Но ако крадете клетки от покрайнините на окото, пропуските в периферното зрение са донякъде неизбежни.
Ето защо изследователите се интересуват от имплантиране на стволови клетки, за да поправят проблема. Вместо да закърпват макулната дупка с ограничените клетки, които вече са в окото, стволовите клетки предоставят възможност за въвеждане на изцяло нови.
Ново изследване
Учените са отгледали лист от прекурсори на клетки на ретината, получени от човешки ембрион. Те са трансплантирани в дясната ретина на снежна маймуна, страдаща от макулна дупка.
След шест месеца учените отново тестват зрението на маймуната. Преди трансплантацията тя успява да фокусира погледа си само върху 1,5% точки в серия от тестове. Но шест месеца след трансплантацията приматът беше в състояние да фиксира погледа си върху между 11 и 26% точки.
За съжаление, има някои трудни етични съображения. За цялостно изследване на ефикасността на лечението със стволови клетки извън точковите тестове, учените трябва да премахнат напълно окото на снежната маймуна. По този начин обаче се установява, че ретината е развила нови зрителни клетки.
Въпреки това, те не може да се каже дали тези клетки са израснали от имплантираната стволова клетка или от естествената ретина на маймуната. Това означава, че учените не са сигурни как точно работят стволовите клетки в окото на животното. Те сами ли са покълнали нови клетки? Или са предизвикали регенерация в оригиналните клетки на примата?
Приложение при хора
Трябва да се направят повече изследвания, за да се определи дали това лечение е подходящо за човека. Въпреки това проучването потвърждава отново обещанието на стволовите клетки като вълнуващо бъдещо лечение за редица очни проблеми, включително тези свързани с възрастта.