Китай планира съзвездие от 13 000 интернет сателита
Тежкотоварната ракетата Long March 5B беше изстреляна на 16 декември 2024 г. от китайския космодрум Wenchang на остров Хайнан. Тя носеше партида интернет сателити в орбита, които ще помогнат за създаването на мегасъзвездието Guowang.
Сателитите са първите от 13 000 космически кораба. Консорциум от китайски компании планират да построят и изстрелят през следващото десетилетие останалите от тях. Флотът Guowang ще излъчва високоскоростни интернет сигнали с ниска латентност в архитектура, подобна на мрежата Starlink на SpaceX.
Тежкотоварен носител
Ракетата Long March 5B излетя от космическата площадка Wenchang. Десет двигателя с течно гориво я задвижиха от земята с 2,4 милиона паунда тяга, насочвайки Long March 5B по курс на юг от Wenchang към полярна орбита.
След премахване на четирите ускорители и основната степен, горната част на Yuanzheng 2 се запали, за да маневрира в целевата орбита за отделяне на полезния товар. Мисията изпрати 10 сателита Guowang в орбита на приблизително 1100 километра над Земята, с наклон от 86,5 градуса спрямо екватора.
Основната степен на Long March 5B, която влезе в орбита при предишни мисии на ракетата и предизвика опасения за падащи космически отломки, се приземи на предварително определеното за целта място. Разликата при тази мисия беше добавянето на горната степен на Yuanzheng 2. Това даде на полезния товар на ракетата допълнителната сила, за да достигне орбита.
Дизайн на сателита
Китай публикува оскъдни подробности за дизайна на сателитите. Китайската аерокосмическа корпорация за наука и технологии (CASC) сподели в изявление, че сателитите Guowang са разработени от нейно дъщерно дружество, Китайската академия за космически технологии (CAST). И двете организации са собственост на централното правителство на Китай.
Съществуването на планове за мегасъзвездието Guowang е публично известно от 2020 г. Тогава Китай представи документи за разпределение на спектъра на Международния съюз по телекомуникации. В тези документи Китай очерта флот от 12 992 сателита в ниска околоземна орбита, работещи на различни височини и орбитални наклони.
Guowang, или „национална мрежа“, се управлява от тайна компания, наречена China SatNet. Тя е създадена от китайското правителство през 2021 г.
Тайна информация
Дискретността около дейностите на China SatNet може да се обясни с липсата на зрялост на компанията и може би с известна несигурност по отношение на нейните технически, технологични и стратегически насоки.
За разлика от Guowang, китайските служители публикуваха основни данни за мрежата Qianfan. Първоначално тя ще се състои от около 1300 сателита. Космическият кораб има дизайн с плосък панел, което позволява на сателитите да се подреждат един върху друг за изстрелване, точно като Starlink на SpaceX.
Има отворени въпроси за това как Китай ще използва своите сателитни мегасъзвездия. Тяхното разполагане ще изисква значително увеличаване на капацитета за изстрелване на страната. Това ще стимулира разработването на нови търговски ракети, включително ускорители за многократна употреба, за намаляване на разходите и увеличаване на скоростта на полетите.
За Long March 5B
Ракетата Long March 5B е разработена от действащата китайска държавна компания. Тя обаче не е най-рентабилната от тези опции. Но тя има капацитета да повдигне и изтегли с повече сателити в орбита от всяко друго действащо устройство в страната. Вероятно бъдещите сателити за китайски мегасъзвездия ще летят на различни видове ракети, тъй като все повече ракети-носители се създават.
Китай има срок до 2032 г. да изстреля половината от съзвездието Guowang (6496 сателита) съгласно разпоредбите за радиочестотния спектър, обявени от Международния съюз по телекомуникации.