Кое е най-доброто, което може да ви се случи вторник сутрин? Не, не това, което си мислите, следващото… добре де, след това! Точно така! Получих sms, че е пристигнала новата ми игра – Raid & Trade! Не е нужно да казвам колко бавно минаха следващите часове в офиса, докато стане време да си тръгна, да мина през куриерите и най-после – вкъщи! Разопаковане, „пънчване“ (знаете, онази толкова приятна част с махането на всички компоненти от големите картонени листове, които обикновено идват с дадена игра) и, разбира се – правилата. С новото си вечерно четиво и уговорена компания, скоро дойде време и за игра. Но преди това – нека ви разкажа…

Какво идва в пакета

raid & trade
Камуфлажният цвят допълва атмосферата на играта.

За голямата си кутия, играта има солидно количество компонентни, които според мен можеха да съберат в два пъти по-малка опаковка (наистина не знам какво си мислят производителите на игри – че всички имаме отделна стая само за тях или че си купуваме само три игри за цял живот…). Особено приятна изненада се оказа „кесията“, която дойде с играта – освен, че е удобна за теглене на ресурси на сляпо, е и доста добро решение за съхранението им по принцип. За съжаление не мога да кажа същото за съхранението на останалите компоненти – единствено картите за глобален ефект имат собствено пликче, докато всичко останало се пуска свободно в кутията – перфектна предпоставка за пълен хаос и още половин час подредба преди игра. Допълнителни пликчета или ластици са не просто удобни, а задължителни, за да си спестите бъдещи главоболия. Миниатюрките са с добро качество за настолна игра, но ще намерите

raid & trade
Разликата с крачетата е осезаема.

някои недостатъци, ако решите да ги оцветявате. Картите на героите са интересни и различни от всички, с които съм играл досега, но поради осите на дисковете, които имат, са доста нестабилни върху масата и въртенето на същите дискове е трудно. Бързо решение на този проблем се явяват няколко малки гумени крачета от близката железария. Игровото поле е страхотно – съставено от отделни плочки, то не само заема по-малко място, а и подредбата на града е различна за всяка игра.

 Малко предистория…

raid & trade
Винаги е добре да имаш медицинско лице под ръка.

Третата световна война е свършила, светът, какъвто го познаваме вече го няма, останали са единствено руините и… последната надежда на човечеството – Златният град! Това може да не е нещо кой знае колко ново, но полага добра основа за историята (а какво е една настолна игра без усещането, че не просто местите фигурки по цветно поле, а зад всичко това има герои със свои мотиви и цели?), която развивате по време на игра. Златният град не е просто метафорично име за последния лагер, в който ще намерите консерви, ръждясал генератор и няколко оцелели – той наистина отговаря на името си с високи златни стени и… суров пропусквателен режим. Като един от петимата игрови персонажи, вашата крайна цел е да влезете в града и да оставите рискования живот в пустошта зад гърба си. За да сторите това обаче, трябва първо да докажете пред управляващите на града, че сте достойни. Тук идва моментът да спомена

Трите начина за победа:

raid & trade
Какви ли съкровища са останали недокоснати от войната?

Трябва да имате три карти Куест, двадесет точки Умения или десет точки Репутация, както и да имате двадесет точки за действие. За да стане всичко по-ясно, нека ви покажа и разясня какво представлява картата на всеки герой – имате три диска, които отговарят за:

 

  • Жълто-червен дискточки Репутация – те ще се променят постоянно по време на хода на игра, варирайки между точки Черен списък и точки Репутация. Като съвет ще вметна – внимавайте, защото е много лесно да се събират ресурси, като трупате черни точки, но след определен брой такива няма да можете да влизате в някои къщи, а това доста ще ви забави в играта;
  • Син дискточки Умения – всеки герой има свое тесте с предмети, които може да изработи. Щом изработите даден предмет, автоматично получавате точките Умения, които дава, като можете да ползвате картата веднага;
  • Зелен дискточки за действие – те са ви нужни, за да може да се придвижвате и да извършвате определени неща. Държа да вметна, че те се „нулират“ до 15 в началото на всеки рунд и ако искате да спечелите играта, ще трябва да се насочите към някой от многото начини за увеличаването им.

Цялата тази работа с въртене на дискове в Raid & Trade може да ви дотегне в даден момент, но лично на мен ми харесва повече от писането на статистики. На картата на персонажа е отбелязано и какво означават различните показания на зара (всеки герой има уникален начин за ползването му) и цената за всяко действие, което може да извършите. И не на последно място – вашият персонаж има собствена история и солиден мотив да влезе в Златния град, който не е просто „оцелей и граби“, и заради който е готов да подложи крак на всеки. Също така отделните герои са облагодетелствани по различен начин – можете да се възползвате от умения като намалена цена на изработка на предмети, безплатна търговия и т.н. Това разграничение е страхотно, тъй като изборът на персонаж влияе директно на стратегията и начина ви на игра.

Как протича играта

raid & trade
Играта в пълния си, пост апокалиптичен блясък

Първият рунд на Raid & Trade започва най-младият играч (хм…ако винаги сте една и съща компания може да ви доскучае все един и същ да е първи), който избира една от двете отворени глобални карти и започва своя ход. Глобалната карта, която остане в игра, важи за всички играчи до края на рунда. По време на хода си можете да се придвижите в собствената си плочка или до друга плочка, като при навлизането в такава се отваря карта „Инцидент“, която може да си вземете срещу съответните ресурси. Нека името не ви плаши – това са доста полезни карти, тъй като често могат да се окажат решаващи в края на играта. Освен да се движи, героят ви има право и на едно действие – можете да изработите нещо, да търгувате с някой или с Черния пазар в центъра на картата, да претършувате къща, да нападнете друг играч за ресурси или диск, както и да влезете в Outpost-а, където да работите или да тествате ново лекарство, докато някой не го нападне и ви изгони. Разбира се това, че вие сте на ход не значи, че другите трябва да седят със скръстени ръце – едва ли има нещо по-сладко от това да видиш изражението на човека до теб, когато му хвърлиш карта, спираща влизането му в дадена къща, след като е изхарчил точките си за нея… особено ако са му били последните за рунда. Престрелките между играчите в един момент ще станат редовни – ресурсите са кът, важните такива – още повече, така че пазете гърба си! Тук е моментът да вметна за малко странния начин за водене на битка – след като обявите кого ще нападате и дали той ще се защитава хвърляте зара си, опонентът ви – също. Дотук нищо нередно, но понякога се получава резултат от типа:

-Уцелих те!
-Добре, аз изработвам безплатно един предмет.
Почесвам се замислено по главата и продължавам нататък…