Китай разкрива нова ракета, която е клонинг на Starship на SpaceX

Китайските космически служби разкриха дизайна на първата свръхтежка ракета в страната преди почти десетилетие. Тя изглеждаше като конвенционален бустер. Ракетата беше с три степени и солидни двигатели, закрепени отстрани.

Оттогава азиатската страна преразглежда дизайна на Long March 9, в отговор на разработването на ракети за многократна употреба от SpaceX. Преди две години Китай прекалибрира дизайна.

Сега планът за ракетата Long March 9 изглежда точно като клонинг на ракетата Starship на SpaceX.

Твърде познато

Въз основа на най-новите спецификации, ракетата Long March 9 ще има напълно използваема първа степен. Тя е задвижвана от 30 двигателя YF-215. Те са пълнопоточни двигатели с вътрешно горене. Захранвани са с метан и течен кислород. Всеки има тяга от приблизително 200 тона. За сравнение, първата степен на Starship се задвижва от 33 двигателя Raptor. Те също са захранвани с метан и течен кислород с тяга от около 280 тона.

Новите спецификации включват напълно използваема конфигурация на ракетата, с горна степен, която изглежда подобна на Starship. Страната възнамерява да лети с това превозно средство за първи път през 2033 г.

Следващ опит

Това не са първите случаи, когато китайски ракетни програми емулират SpaceX. Както държавната ракетна агенция, така и частните индустрии на компанията копират най-добрите практики на SpaceX, докато се стремят да наваксат. В този момент китайската космическа индустрия основно следва познатите разработки, за да прецени кои идеи заслужават развитие.

Истинска надпревара

Космическата индустрия в страната признава, че бъдещето на космическите полети е в многократното използване и дори нейните държавни предприятия се калибрират към подобен резултат.

За разлика от това, американските политици изглеждат решени да принудят НАСА да продължи да строи свръхскъпата ракета Space Launch System. Това изразходва бюджет на НАСА, който иначе би могъл да бъде насочен към онзи вид технологичен напредък, който може да задържи гражданската космическа програма на САЩ пред Китай.

НАСА и китайските космически агенции в момента са въвлечени във втора космическа надпревара. И двете страни изграждат международни коалиции за изследване на района на Южния полюс на Луната и евентуално създаване на селища там. Тъй като недвижимите имоти близо до Южния полюс са относително ограничени, спечелването на това състезание наистина има значение за дългосрочните космически амбиции.

Лунни мисии

Китай възнамерява да използва по-конвенционална ракета за първоначалните си лунни мисии. Това е превозното средство Long March 10. Сега страната разчита на много по-мощния и многократно използваем Long March 9, за да поддържа по-стабилни лунни операции.

Ако крайната цел е да се развият селища на Луната, истинският победител не е държавата или космическата агенция, която първа пусне астронавти на повърхността. Това ще е първата страна, която разработи ракета за свръхтежки товари за многократна употреба и финансира програма, която да се възползва от тази революционна способност. Състезанието все още е в разгара си и най-новият дизайн на Long March 9 показва, че Китай знае къде е финалната линия.