Враждебен пейзаж и тесни местообитания, как ще изглежда базата?
Не е вчерашна мечтата да достигнем други планети, при това не само с предназначени за целта апарати. През последните години имаше поредица от мисии до Марс. За съжаление (или щастие) човешки крак все още не е стъпвал там. Плановете за реално пресъздаване и подготовка за условията на Червената планета са в пълна сила.
Първа мисия
НАСА се надява да изпрати екипаж там след 2030 година. Китай също заявява подобни намерения, а частната компания SpaceX работи за установяване на постоянно марсианско присъствие със звездни кораби, превозващи хора до там и обратно.
Тренажор на Земята
За тестова единица на нашата планета е предназначено местообитанието HI-SEAS на върха на Мауна Лоа в Хавай. Слънчеви панели осигуряват по-голямата част от електричеството за мисията.
Проектирането на правилните космически кораби и нужните жилищни пространства е част от предизвикателството. Има и прозаични, но важни въпроси. Как хората ще се къпят с ограничено количество вода? Какво ще е необходимо, за да отглеждат пресни зеленчуци, за да допълнят наличните запаси? Дали марсианските местообитания в крайна сметка ще приличат на декора от научната фантастика?
Да поддържаме добра форма
Поддържането на форма е решаваща част от всяка мисия. Едно пътуване до Марс ще отнема поне седем месеца.
Още през 2015 година беше проведена двуседмична мисия в Юта, четири часа южно от Солт Лейк Сити, за да може да се намери отговор на всички подобни въпроси. Въпреки че експериментът се провежда тук на Земята, всички са говорили и са се държали така, сякаш всъщност наистина са на Марс.
Група от шест души са живели в двуетажна, цилиндрична сграда. Поддържали са строг график за оправяне на електрически системи, инвентаризация, подреждане на съоръжения и вземане на проби от почвата. Служител по здравна безопасност е следил благосъстоянието на екипажа, а инженер е наблюдавал нивата на въглероден диоксид и слънчева енергия.
Всеки участник е трябвало да облича скафандър и да получи специално разрешение от контрола на мисията на Земята, преди да излезе извън съоръженията. Нужно е било следене ветровете и информация за времето, за да се определи, колко дълго може да остане всеки човек извън базата. Дори е имало прашни бури, прекъсвайки слънчевото захранване, точно както биха направили действително на Марс.
Истински скафандри
Членовете на екипажа е трябвало да носят истински скафандри. Въпреки че могат да дишат нормално по време на екскурзиите си, те са носили животоподдържаща система, от която биха имали нужда на Марс.
Съществуват около дузина такива местообитания по целия свят. Там се провеждат симулации, които продължават от две седмици до година. Една от тях се управлява от програмата за човешки изследвания на НАСА в Космическия център на Джонсън в Хюстън. Други съоръжения се финансират от частни организации.
Местоположение
HI-SEAS се намира на остров на Хаваите на 8200 фута над морското равнище, на върха на активния вулкан Мауна Лоа. Центърът за космически полети Годард на НАСА си сътрудничи със съоръжението за събиране на информация за вулканичните пещери и микробите, които живеят в тези условия, подобни на Марс. HI-SEAS също изучава ограниченията на извършването на такъв вид работа, докато е необходимо да се носят тежки скафандри. За астронавтите е достатъчно трудно да държат отвертка в ръкавица, докато ремонтират Международната космическа станция. Ако хората ще се катерят по марсиански скали в търсене на микроби, ще им трябва подходящата екипировка.
Мисиите са отворени за всички, които нямат опит в науката, инженерството или обучението на астронавти. В крайна сметка целта е да изпратим обикновени хора в космоса, така че си струва да разберем дали те могат да съжителстват в подобни условия.
За да получите място в симулация на Марс или Луна, трябва да предложите проект, който лидерите смятат за полезен. Един скорошен участник в HI-SEAS се фокусира върху 3-D принтирането, като търси начини за създаване на тухли от вулканична скала. Друг изследва водородни горивни клетки. Трети изпробва различни методи за отглеждане на хидропонна салата. Много проекти се фокусират върху психологически изследвания, разглеждайки как различни храни, упражнения и миризми влияят на настроението на хората, докато са натъпкани заедно в капсула под налягане.
Неподозирана полза
Подготовката за Марс може да се окаже полезна за живота на Земята. По-ранни изследвания за космически пътувания проправиха пътя за медицински напредък като магнитно резонансно изображение. Данните, които събираме сега за оцеляване със слънчева енергия, запазване на вода и отглеждане на растения в сухи условия, могат да бъдат полезни тук у дома, тъй като климатът ни се променя.
Водещите проекта полагат усилия да съберат различни екипи. Това създава много интересна динамика. Разнообразието от гледни точки е чудесно за решаване на проблеми. Хората, които желаят да прекарат време на Марс, симулирано или по друг начин, имат някои общи черти. В това число желание да живеят с непознати и ентусиазъм за бъдещи космически изследвания.
Всеки човек прави грешки и има своите странности. Ако съвместният живот на Марс може да ни направи по-добри версии на самите нас, това може да е най-големият пробив от всички останали до тук.