Студентска група на USC с космически рекорд
Aftershock II е най-новата ракета проектирана, построена и управляваната от студенти на USC Rocket Propulsion Lab (USCRPL) към USC Viterbi School of Engineering. Тя счупи международния рекорд за надморска височина достигайки по-далеч в космоса от всяка неправителствена и некомерсиална група летяла до сега.
Това постижение представлява няколко нови инженерни пробива. Aftershock II се отличава с най-мощния двигател с твърдо гориво, пускан някога от студенти. Той е и най-мощния двигател от композитен корпус, направен от аматьори.
Достигане на граници
През 2019 г. ракетата USCRPL Traveller IV беше първата колегиално проектирана и построена ракета, която премина през Kármán line. Това е границата, разделяща атмосферата на Земята и космическото пространство. Оттогава екипът се стреми да победи собствения си рекорд. Сега претендира за рекорда за надморска височина за аматьорски ракети в световен мащаб.
Успешното изстрелване на Aftershock II се състоя на 20 октомври в зоната за изстрелване на ракети Black Rock Desert в Невада. Оборудвана с нова авионика, подобрена безопасност и интеграция на данни, Aftershock II е достигнала скорост от 5283 ft/s и Mach 5,5. Сравнително леката ракета възлиза на 150 кг., на височина от 4 метра и диаметър 20 см.
Впечатляващи данни
Издръжливостта на ракетата при хиперзвукови скорости е била възможна благодарение на система за термична защита, която включва нова боя и перки с титаново покритие.
Термичната защита при хиперзвукови скорости е голямо предизвикателство на индустриално ниво. Системата за защитно боядисване се е представила перфектно. Тя е позволила на ракетата да се върне до голяма степен непокътната. Факт е важен ъпгрейд на перките, като се заменя чистия карбонов ръб от предишни итерации с титаниеви водещи ръбове. Титанът не само предотвратява износването, но всъщност става син от интензивната топлина по време на полет чрез анодизиране. Това демонстрира екстремните условия, които ракетата е издържала успешно.
Специално проектираните компютърни системи и платки са изградени от нулата от студентския екип. Това позволява интегрирането на данни на живо, като проследяване на позицията на ракетата по време на полет, събиране на данни и възстановяване на ракетата при спускане.
Изключително постижение
Това е изключително амбициозен проект не само за студентски екип, но и за всяка непрофесионална група от ракетни инженери. Това е доказателство за отличните постижения, които се развиват в нововъзникващите космически инженери. Те продължават да постигат водещи роли в индустрията и на държавни позиции.
От основаването си преди 20 години USC Rocket Propulsion Laboratory превърна в реалност стремежите и визията за космоса на безброй студенти във всички инженерни специалности. Вълнуващо е да видим как сега те разбиват не само предишния си световен рекорд за достигане на линията на Карман през 2019 г., но и рекорда на всеки аматьорски отбор в историята. Тази необикновена група студенти показва, какво може да се направи в лабораторията и как да го превърнете в реалност.