Животът на планетата Меркурий изглежда е възможен

Нови данни за негостоприемния пейзаж на скалния свят загатват за възможността, че може би е имало живи форми. Дръзкото проучване достигна до извода, че теренът на повърхността на Меркурий е бил формиран от някакъв вид дейност, а не от сблъсък на космически обекти. На пръв поглед безплодната и обгорена външност може би крие шокиращи тайни.

Живакът

Тя притежава повърхност, достатъчно гореща за стопяване на олово. Може би някога е съдържала съставки, необходими за възникването на живот. Новата теория се основава на една особена функция на планетата, обикаляща най-близо до слънцето. Напуканият, неравен и пресечен пейзаж се състои от начупени скали с несъответстващи върхове и срутени кратери.

Старите теории

Почти 50 години учените смятат, че хаосът на Меркурий е причинен от земетресения, които са се разразили по цялата планета след удар с масивен астероид. Но новото изследване опровергава тази идея. Предполага се, че теренът не би могъл да се образува в отговор на подобен сблъсък, тъй като той е възникнал 2 милиарда години след образуването на кратера от хипотетичния удар. Установено е, че някои от зоните на хаотичния терен са спаднали. Сякаш слоят кора, точно под повърхността просто е изчезнал.

Елементарно обяснение

Някои от подземните летливи елементи, които лесно могат да преминат от твърдо състояние в течност или газ, се нагряват в резултат на проникването на магма отдолу. Това кара тези компоненти да се трансформират в газ, принуждавайки терена над тях да се срути в разбъркана каша.

Много учени са съгласни, че подобно твърдение вероятно е грешно. Новата история е в съответствие с това, което астрономите са наблюдавали на Марс, където подобен терен вероятно е бил създаден от изпускането на летливи вещества. Именно такива съставки са необходими за стартиране на живота. Въпреки че екипът не може да каже със сигурност кои от тях присъстват, има сериозни основания да се смята, че водата е една от тях.

Въпросната констатация противоречи на схващането, че Меркурий е негостоприемен. На такова близко разстояние до слънцето, повърхността му достига плашещите 800 градуса по Фаренхайт през деня. Тъй като планетата няма атмосфера, която да задържа топлината, нивата се сриват до минус 290 градуса по Фаренхайт през нощта.

Не много дълбоко под повърхността температурите са много по-студени, дори твърде поносими за някои форми на живот. Възможно е, докато е имало вода, амплитудите да са били подходящи за произхода и оцеляването на живот.

Независимо от това, предположението, че водата изобщо може да съществува на планета като тази, дава непреодолима следа за търсенето на живот в цялата галактика. Астрономите са открили хиляди планети, обикалящи около други звезди. Много от тях оприличават на тези от нашата Слънчева система.