Вселената се разширява по-бързо от предполагаемото
Нашата вселена изглежда се разширява с около осем процента по-бързо, отколкото първоначално се предполагаше. Това са заключенията според нови наблюдения от космическия телескоп Джеймс Уеб.
Има отдавна установено несъответствие между наблюдаваната скорост за разширяване на Вселената и скоростта, която смятахме за възможна. Тя беше изчислена въз основа на нашите познания за космоса и е известна още като напрежението на Хъбъл.
Сега нови измервания от Джеймс Уеб потвърдиха, че напрежението на Хъбъл не е резултат на някакъв недостатък в нашите наблюдения. Вместо това потенциално се дължи на влиянието на тъмната материя и тъмната енергия.
Несъответствието между наблюдаваната скорост на разширяване на Вселената и прогнозите на стандартния модел предполага, че нашето разбиране за Вселената може да е непълно. С двата водещи телескопа на НАСА, които сега взаимно потвърждават констатациите си, трябва да приемем напрежението на Хъбъл е много сериозно. Това е невероятна възможност да научим повече за нашата вселена.
Изненадващи данни
Изследователите описват как са анализирали данни от първите две години на JWST в космоса. Благодарение на тях, те изчисляват скоростта, с която галактиките се отдалечават една от друга. Тези нови данни потвърждават откритията на космическия телескоп Хъбъл. Вселената се разширява по-бързо днес, отколкото през първите няколко милиарда години.
Скоростта на разширяване на Вселената е цифра, известна като константа на Хъбъл. Тя обикновено се измерва в единици километри в секунда на мегапарсек (km/s/Mpc). Мегапарсек (Mpc) е около 3,26 милиона светлинни години .
Въз основа на нашите познания за Вселената, константата на Хъбъл трябва да е по-ниска от стойността, наблюдавана от него с около 5–6 km/s/Mpc. Тази разлика, която не може лесно да се обясни със случайни грешки или несигурност, е напрежението на Хъбъл.
Установено е, че измерванията на JWST съвпадат много с тези на Хъбъл. Това означава, че напрежението не се дължи на грешка на инструмента.
Данните от Webb са като гледане на Вселената с висока разделителна способност. Те подобряват съотношението сигнал/шум на измерванията. Следователно напрежението на Хъбъл трябва да се дължи на неизвестни пропуски в познанията ни за физиката на Вселената.
Телескопът Джеймс Уеб
Космическият телескоп James Webb беше изстрелян на 25 декември 2021 г. на борда на ракета Ariane 5 от космическия център на Гвиана във Френска Гвиана. Той е съвместен проект между НАСА, ESA (Европейска космическа агенция) и CSA (Канадска космическа агенция). JWST беше изпратен до оперативното си местоположение във втората точка на Лагранж. Това е приблизително 1 милион мили от Земята. Той стана напълно работещ за научни наблюдения през юли 2022 г.
Наблюденията в края на 90-те години разкриха, че скоростта на разширяване на Вселената се ускорява след Големия взрив преди около 13,8 милиарда години поради влиянието на тъмната енергия. Последната е мистериозна и слабо разбрана форма на енергия, която съставлява приблизително 68% от общата енергийна плътност на Вселената. Изглежда, че има отблъскващ гравитационен ефект, противодействащ на притегателната сила на гравитацията, което води до ускоряване на разширяването.
Едно възможно обяснение за напрежението на Хъбъл би било, ако нещо липсва в нашето разбиране за ранната вселена, като например нов компонент на материята. Можем само да се надяваме, че с напредването на технологиите ще се засилва и нашето разбиране за Космоса и заобикалящия ни свят.