За хората, които ме познават не е тайна, че винаги съм държал на Android като операционна система за мобилното ми устройство. Разцъквал съм iPhone за кратко, но не подробно. Какво да кажа обаче за Windows Phone? Занимавах се с телекомуникации няколко години, но за това време съм държал в ръцете си Lumia телефон само два пъти (единият от които култовата Lumia 1020). Затова и с Luba6ky решихме, че ще е добра идея да прекарам малко време с един от новите телефони на Microsoft, който всъщност е първия с логото на гиганта – Lumia 535 и да ви представя едно по-различно ревю – мнението на един човек, който си няма и понятие от тази операционна система.

[cquote]Прекарах една седмица с Microsoft Lumia 535[/cquote]

Е, както можете да си представите, беше ми странно. Първите два дни се чудех какво да правя. Трябваше да създам нов акаунт (Microsoft Live, или както там се казва), за да мога да си сваля приложения от App Store-а. Нужно ми беше време да свика с дизайна на менютата. В крайна сметка се оправих, но да си призная през цялото време не се чувствах в свои води. Чувствах се различно. Едно от нещата, с които не можах да свикна беше клавиатурата. Не знам за вас, но за мен това беше най-неудобната клавиатура изобщо! Без да се шегувам – десет минути се опитвах да се логна във Facebook и не успявах. Дали заради грешно натиснат бутон и объркана парола, дали заради нещо друго… Беше просто ужасно.

Но да оставим това настрана засега, докато му дойде времето. Какво ми хареса в Lumia 535? Това е телефон от среден клас и като за такъв предоставя сравнително добри характеристики на ниска цена. Изключително ергономичен и удобен е, страшно красив. Много е лек – 146-те грама изобщо не се усещат.

[cquote]За характеристиките ли питате?[/cquote]

Не ми хареса това, че за телефон с 5-инчов екран, резолюцията е малка дори и за този ценови клас. 540х960 и то при 220 ppi. Стъклото е Gorilla Glass 3 от Corning, което е добре. Micro-SIM, не очаквайте 4G… Процесорът е по-старият Qualcomm Snapdragon 200 с Cortex-A7 при тактова честота 1.2 GHz (на четири ядра). RAM паметта е само 1GB, но да си кажа право не изпитах нужда от повече – този телефон просто няма какво да го натовари. 8GB вградена памет и място за microSD до 128GB. Камерата пък е 5 МР, снима на 2592×1936 пиксела, а видеото може да бъде на 480p при 30 кадъра в секунда. Последното, което ще спомета тук е батерията – тя е скромните 1905 mAh, което на много от вас ще се стори малко, но ще ви кажа едно, докато ползвах тази Lumia, почти не свързвах телефона с Wi-Fi (просто нямах достъп в този период от време). За почти постоянно стоене на мобилни данни и човъркане на телефона, за тази една седмица го заредих може би три пъти. Само три пъти! Изключително икономичен телефон. Повечето Android смартфони се нуждаят от зареждане едва ли не всеки ден.

[cquote]Камерата[/cquote]

За телефон с 5-мегапикселова камера смея да твърдя, че Lumia 535 прави доста читави снимки. Ето няколко на сравнително добра светлина в лабораторията по оптика на университета:

microsoft-lumia-535-test-photo-2 microsoft-lumia-535-test-photo-1 microsoft-lumia-535-test-photo-3

Разбира се и едно #selfie! Няма как да не се направи селфи щом се тества камера. Като цяло нищо особено, особено на фона на 16-мегапикселовите камери на Samsung или пък чудовището от Apple iPhone 6. Няма база за сравнение помежду им. Плащате за 5 MP – получавате 5 MP, но пък от Nokia… опа, пардон – Microsoft.

Ок, дотук телефон като телефон. Ще ви разкажа обаче няколко премеждия с него и с какво впечатление останах. Първото нещо, което бързах да направя, след като включих телефона, бе да си включа българския език на клавиатурата и да сменя езика на телефона, тъй като по някаква причина, въпреки началните настройки, менюто остана на български (винаги съм предпочитал меню на английски, стари навици). Е, интересното беше, че за да се смени езикът на менютата Windows Phone 8.1 изисква рестарт на телефона… да. Не че ми пречи да изчакам половин минута да се стартира отново, просто… кому е нужно? Добре, няма значение. Следваща стъпка – направи си Microsoft акаунт, за да можеш да си свалиш нужните приложения от магазина.

[cquote]Грешна парола… грешна парола… грешна парола…[/cquote]

Не бих нарекъл пръстите си кебапчести. Не съм имал проблем с почти никоя клавиатура, която съм ползвал досега. Дори малките клавиши при Google Nexus S, който притежавах преди години, не ми пречеха да пиша без грешка. Това обаче минава всякакви граници, ако мога така да се изразя. При Lumia 535 логването във Facebook и Microsoft акаунта беше кошмарно, с по над 5 опита за всяко. Започвам да се замислям дали това се дължи на клавиатурата, или на така наречения response на тъчскрийна. През цялото време, дори и докато пишех съобщения, се чувствах като оня елен от коледната реклама на Мтел… „Тъч скрийн, брато!“

windows-phone-twitterКато говорим за логване в социални мрежи, имам да споделя с вас още нещо. Мислите ли, че е нормално Microsoft да изисква от вас да свържете Microsoft акаунта си с този на социална мрежа, която компанията сама по себе си не притежава, за да можете да се логнете във въпросната социална мрежа през телефон с Windows Phone? Да, това е причината, поради която не се логнах в Twitter през тази една седмица.

Между нещата, които ми харесаха има още едно – автоматичната синхронизация на контакти при логването в Gmail. Windows Phone директно ви дърпа контактите от Google профила, показва снимки и дори синхронизира в реално време – ако изтриете контакт през телефона го премахва и от списъка с контакти в Gmail. Поздравления към Microsoft за това.

Като фен на Android така и не можах да свикна с менюто. Аз съм от хората, които обичат да си подредят всичко както им е удобно, ползвам widget-и и разчитам на директния достъп до функции на телефона. А тук са прекалено малко (само три), които могат да се закачат за нотификационния панел, хаотично меню и т.н. От дизайна на менютата обаче също има нещо, което ми хареса – възможността за поставяне на прогнозата за времето на заключения екран. Много удобно, а и красиво. Сравнявайки данните на Bing Weather с тези от AccuWeather например (или ако щете българския Sinoptik) – показват кажи-речи едно и също. Предполагам сте далеч от мисълта, че което и да е от приложенията показва кой знае колко вярна информация за мястото, на което се намирате, но върши работа. Ако искате точна стойност на температурата, си носете термометър, а ако имате метеорологична станция близо до вас, ползвайте данните от нея – за София има две, към Софийски Университет: може да ги видите тук.

[cquote]Финални мисли?[/cquote]

Купувайки Lumia 535, телефон от среден клас, получавате повече от необходимото. Имате вариант да го закупите и с поддръжка на две SIM карти, за тези от вас, които ползват два номера. Камерата е една от по-добрите в този клас, а на външен вид телефонът е просто чудесен. Особено оранжевият панел е крайно удовлетворяващ. Удобен, голям и с добри възможности. Склонен съм да твърдя, че разочарованията ми в случая се дължат на това, че съм свикнал с Android (с изключение на тъчскрийна и клавиатурата), но кой знае… Какво мислите вие за новото попълнение в семейството Lumia  с новото бащино име Microsoft? Споделете с нас в секцията за коментари по-долу.