През 1982 година Джак Сепкоски и Дейвид Рауп написват своя научен труд, в който посочват, че в миналото на Земята са се случили общо пет масови измирания, по време на които са изчезнали между 60% и 96% от всички видове. В момента на нашата планета има около 14 милиона животински вида, но това е само един процент от всички живели тук – 99% от всички обитатели на нашия дом вече са погребани под тонове скали.
ВИЖ ОЩЕ: ЕЛЪН МЪСК И SPACEX ПУСКАТ МИКРО-САТЕЛИТИ ЗА ИНТЕРНЕТ
Сега, през 2015 година, учените твърдят нещо плашещо – ние сме на прага на шесто масово измиране, но този път причината не е естествена. Не е астероид, запътил се към Земята, не е ледников период или нищо подобно – причината сме ние. Хората променят климата по начин, който не е бил виждан досега и планетата може да не успее да смогне на това. Опасността не се крие за самата Земя обаче – тя ще се възстанови каквото и да става, както знаем от предишните масови измирания – страшно е за нас. И ако не се вслушаме в съветите на учените, когато стане прекалено късно ще сърбаме това, което сме си надробили.
Може дотук думите ми да ви звучат като поредното плямпане за опазване на околната среда, промяна на климата и така нататък, но повярвайте ми – не е само това. Звучи клиширано, но най-новите изследвания в областта сочат, че наистина човекът е на път да унищожи всичко. Сега ще ви представя фактите.
Изследването е публикувано в научния журнал Science от Уил Щефен и колегите му от Австралийския национален университет и Центъра по устойчивост в Стокхолм и сочи, че индустриализацията, която хората движим в момента на Земята, бавно, но славно довежда определени планетарни процеси до области с висок риск.
През 2009 година Йохан Рокстрьом определя девет планетарни граници, в които трябва да се придържаме, за да оцелеем като вид – да запазим планетата годна за живот. Тези граници са както следва: промяна на климата, окисляване на океаните, изтъняване на озоновия слой, промяна на цикъла азот-фосфор, консумация на прясна вода, промяна в използването на земята, загуба на биоразнообразие, аерозоли и химическо замърсяване.
Според научния труд от тази година промяната на климата и загубата на биоразнообразие са две от най-опасните неща, до които глобалните ни действия довеждат и това ще промени до такава степен околната среда, че няма да има връщане назад.
Това, което виждате на графиката за замърсяването по-горе е така нареченият Холоцен – периодът от около 11 000 години, през който климатът на Земята е останал що-годе стабилен. Според много учени ние сме на прага да направим така, че този период да приключи и да започнат големи промени в климата (това сега е нищо). Според други – вече сме навлезнали в следващия период, който те наричат Антропоцен – той обуславя Хомо Сапиенс като вид, силно променящ околната си среда.
А графиката по-долу пък показва как две от деветте граници са в червено (с много висок риск), други две са в жълто (несигурно) а за три пък изобщо не знаем къде сме, заради затрудненията при изследването им.
Всичко, което правим влияе на природата, независимо дали някои хора го вярват или не. Нормалната степен за изчезване на видовете на Земята е около десет на всеки един милион животински вида. В момента, благодарение на начина ни на живот, това се случва със скорост около 100 до 1000 пъти по-бързо. Да, графиките може и да не са толкова заплашително изглеждащи – те показват, че сме на прага да навредим сериозно на планетата си. Започнали сме да го правим и това се усеща, но не директно от нас. Това е защото засега живеем без проблем, но какво ще стане, когато вече тази промяна започне да пречи и на нашето съществуване? Ще ви кажа какво – тогава ще е вече късно, колкото и да ви звучи клиширано. А така или иначе сме се насочили стремглаво точно натам.