Мъж в Германия е излекуван от ХИВ, след като получи стволови клетки, които не са устойчиви на вируса

60-годишен мъж в Германия стана седмият човек с ХИВ, обявен за излекуван от вируса след трансплантация на стволови клетки. Първият човек, за който е установено, че е излекуван от ХИВ след трансплантация на костен мозък за лечение на рак на кръвта, е Тимъти Рей Браун. Той е известен като Берлинския пациент. Браун и шепа други получиха специални донорски стволови клетки. Те носят мутация в гена, който кодира рецептор, наречен CCR5. Той се използва от повечето вирусни щамове на ХИВ за навлизане в имунните клетки. За много учени тези случаи предполагат, че CCR5 е най-доброто средство за лечение на ХИВ.

Последният случай обръща резултатите с главата надолу. Пациент в Берлин, получи стволови клетки от донор, който има само едно копие на мутиралия ген. Това означава, че неговите клетки експресират CCR5, но на по-ниски нива от обикновено.

Лек за HIV

Случаят изпраща ясно послание, че намирането на лек за ХИВ не е свързано само с CCR5. В крайна сметка констатациите разширяват донорския пул за трансплантация на стволови клетки. Това е рискова процедура, предлагана на хора с левкемия, но е малко вероятно да бъде въведена за повече хора с ХИВ. Приблизително 1% от хората с европейски произход носят мутации и в двете копия на гена CCR5, но около 10% от хората с такова потекло имат едно мутирало копие.

Случаят разширява хоризонта на това, което би могло да бъде възможно. Около 40 милиона души по света живеят с ХИВ.

Шест години без ХИВ

Последният пациент в Берлин е диагностициран с ХИВ през 2009 г. Той развива вид рак на кръвта и костния мозък, известен като остра миелоидна левкемия през 2015 г. Неговите лекари не са намерили съответстващ донор на стволови клетки, който разполага с мутации и в двете копия на CCR5 ген. Но те откриват жена донор, която има едно мутирало копие, подобно на пациента. Той получава трансплантация на стволови клетки през 2015 г.

В рамките на един месец стволовите клетки от костен мозък на пациента са заменени с тези на донора. Пациентът спира да приема на антиретровирусни лекарства, които потискат ХИВ, през 2018 г. Сега, почти шест години по-късно, изследователите не могат да намерят доказателства за репликация на ХИВ в пациента.

Свит резервоар

При предишни опити за трансплантация на стволови клетки от донори с редовни CCR5 гени вирусът се появява отново седмици до месеци, след като хората с ХИВ са спрели приема на антиретровирусна терапия. Това се наблюдава при всички, с изключение на един човек.

През 2023 г., изследовател на ХИВ в Института Пастьор в Париж, представи данни за индивид, наречен пациент от Женева. Той е бил без антиретровирусна терапия в продължение на 18 месеца. 32 месеца по-късно не се открива наличие на вируса при пациента.

Сега изследователите се опитват да разберат защо тези две трансплантации са успешни, когато други са се провалили.

Разнообразни механизми

Те предлагат няколко механизма. Първо, антиретровирусното лечение води до значително намаляване на количеството вирус в тялото. А химиотерапията преди трансплантацията на стволови клетки убива много от имунните клетки на гостоприемника, където се крие остатъчният ХИВ. Трансплантираните донорни клетки могат след това да маркират остатъчните клетки-гостоприемници като чужди и да ги унищожат заедно с всеки вирус, пребиваващ в тях. Бързата и пълна подмяна на стволовите клетки от костен мозък на гостоприемника с тези на донора също може да допринесе за бързото унищожаване.

Фактът, че както следващият пациент в Берлин, така и неговият донор на стволови клетки са имали едно копие на ген CCR5 с мутация, може да създаде допълнителна бариера пред навлизането на вируса в клетките.

Случаят носи последици за терапиите, които в момента са в ранен етап на клинични изпитания, при които рецепторът CCR5 се изрязва от собствените клетки на човек с помощта на CRISPR-Cas9 и други техники за редактиране на гени. Дори ако тези терапии не достигнат до всяка отделна клетка, те пак биха могли да окажат въздействие.

Сподели
Предишна страницаНевидимите екрани на LG И SAMSUNG
Следваща страницаНовото AI Studio на Meta
Технологичен журналист от 2012 г. със сериозен опит в отразяването на новини за софтуер, мобилни технологии, мобилни приложения. Има в активите си стотици статии по теми като 3G, 4G, 5G, приложенията за iPhone, Android и други популярни платформи, както и множество други сфери.