Казват, че първото впечатление при ново запознанство почти винаги е правилно. Тази приказка важи както за хората, така и за технологиите. Свикнал съм да правя оценка „на око“ на всяко устройство, което попада за пръв път в ръцете ми, а твърде често впечатлението не се променя особено дори след седмица ежедневно ползване. Няма какво да се лъжем — външният вид има значение и той е първото, което ни въздейства при сблъсъка с една технология, а едва след това вникваме в сърцевината. Дори децата първо разглеждат играчката, която са получили за Коледа, преди да започнат да си играят с нея.
Точно това се случи с новия хибрид Lenovo IdeaPad Yoga 13. Какви впечатления натрупахме с колегата N.Nikolov, след като пробвахме този микс между лаптоп и таблет за седмица?
Външен вид
Дизайнът на Yoga 13 веднага привлича вниманието. По всичко личи, че екипите на Lenovo са вложили големи усилия тази серия да изглежда наистина стилно.
Корпусът е изчистен и без излишни шарки или мотиви, които да дразнят окото. Yoga 13 е тънък, лек и сравнително лесен за носене. Теглото му от почти 2 килограма не пречи свободно да се разхождате с него, без да се налага да носите специално чанта, за да го приберете. Но това, което го прави нетипично удобен, е способността му гъвкаво да се превръща от лаптоп в 13-инчов таблет. Yoga!
Нужно е известно време, за да свикнете с ползването на такъв хибрид. В началото ще ви се стори доста странно, че усещате клавиатурата докато държите гърба му — но след няколко часа употреба спирате да го забелязвате. От Lenovo са помислили за хардуерен бутон за увеличаване и намаляване на звука, който е особено удобен в режим таблет.
Yoga 13 разполага с 1.3-мегапикселова предна камера, която записва видео в резолюция 720p. От нея останахме леко разочаровани на тъмно, но качеството не се различава по нищо от това на повечето конкурентни лаптопи на тази цена.
Свързаност и портове
Като минус си струва да отбележим, че Yoga 13 има само 2 USB изхода, като единият от тях е USB 3.0. На разположение са HDMI вход, жак за слушалки и микрофон. Четецът на карти също е наличен. С течение на времето той се превърна в незаменим стандарт за такива устройства. За съжаление, може би в желанието корпусът да бъде максимално тънък, тук няма Ethernet и VGA порт.
Дисплей
[cquote]Дисплеят е 13-инчов Multi Touch LED IPS и мога спокойно да кажа, че цветовете му са изключителни.[/cquote] Резолюцията е 1600х900 пиксела, която в комбинация с Edge-to-edge технологията дава наситена картина и завиден ъгъл на виждане. Картината е подходяща дори за обработка на снимки, ако сте свикнали да работите с фотографски софтуер на по-малки екрани. Yoga 13 е подходящ дори за обработка на снимки, ако сте свикнали да работите с фотографски софтуер на по-малки екрани. Навън качеството също е добро, дори при слънчево време, но ако използвате тъчскрийна и имате по-влажна кожа ще останат доста отпечатъци по дисплея, които ще трябва редовно да чистите.
Звук
Звукът на Yoga 13 не е особено впечатляващ. Не очаквайте нещо, което бихте получили от колонки на Bang &Olufsen. Говорителите са разположени под клавиатурата и звукът леко се приглушава, когато поставите гърба ( тоест клавиатурата му ) на мека повърхност. Въпреки всичко, той е достатъчно чист и отчетлив, дори когато колонките са увеличени на максималната си сила.
Клавиатура и тъчпад
Yoga 13 предлага типичната клавиатура с „островни“ бутони и достатъчно разстояние между тях, за да не ги бъркате в бързината. Компанията нарича тази клавиатура AccuType заради изчистения външен вид и заоблената форма на бутоните, създадена за ергономичност и повишена точност при писане. Ползвайки този хибрид навън, свикнах с клавиатурата за има/няма 15 минути.
[rquote]Клавиатурата и тъчпадът определено са силните страни в режим лаптоп на Yoga 13.[/rquote] Тъчпадът е снабден със специален сензор, който разграничава докосванията на дланите, за да не допусне нежелано местене на курсора. Направен е от стъкло, а бутоните са слети с повърхността. За разлика от предишните устройства на Lenovo, тъчпадът е завидно лесен за ползване.
Хардуер
Lenovo предлага Yoga 13 в няколко различни конфигурации. Имаме версия с Intel Core i3-3217U Processor на 1.8 GHz без Turbo Boost режим, Intel Core i5-3317U Processor на 1.7GHz с 2.6GHz Turbo Boost режим и, не на последно място, е най-мощният Intel Core i7-3517U Processor на 1.90GHz и 3.0GHz Turbo Boost режим. Както се досещате, тези параметри определят цената и бързината на работа с устройството. Ние изпробвахме най-слабата версия с Intel Core i3.
[lquote]Наличието на 128GB SSD памет може да бъде както огромен плюс, така и значителен минус за Yoga 13.[/lquote] Ако погледнем на хибрида като таблет, той буквално смазва всички с този капацитет, защото твърде малко таблети могат да се похвалят с подобна характеристика. Все пак това е SSD, който предлага значително по-висока скорост на работа. Но ако погледнем на Yoga 13 като на лаптоп, пространството за съхранение може да не се окаже достатъчно за онези, които са свикнали да съхраняват повечко файлове на системата си.
Време е да обърна внимание на батерията. Отново ще разграничим двойния характер на това устройство. Ако погледнем живота на батерията от гледна точка на таблет, тогава той е недостатъчен. При нормална употреба повечето таблети издържат между 7 и 9 часа, но при Yoga 13 животът е с около 3 часа по-малко. Все пак, тук говорим за сериозен хардуер на джаджа, която по всяко време се превръща от таблет в лаптоп и обратното. За такова устройство животът на батерията е наистина добър. От Lenovo са опитали да уцелят „златната среда“ и може да се каже, че са постигнали успех.
Yoga 13 е доста тихичък и въобще няма да ви смущава при работа. Единствено при интензивно натоварване, когато използвате почти цялата мощ на конфигурацията, започва да се чува лек шум от вентилатора — но достатъчно лек, за да не ви прави неприятно впечатление.
Заключение
Yoga 13 от Lenovo е едно нестандартно решение за тези от вас, които търсят голям таблет и малък лаптоп в едно хибридно устройство. Тази комбинация ще се стори странна за някои, но практична за други, които не искат да разнасят по цял ден две отделни джаджи, когато една би им свършила същата работа.
Красив дизайн, качествена изработка и изящен дисплей за сметка на не толкова добри звук и камера. Устройството предлага всичко, което бихте очаквали от един модерен хибрид, а именно огромното удобство да бъде с вас както на бюрото в офиса, така и на леглото с любимия ви филм вкъщи.