
Австралия започва първото в света лечение на алергия към фъстъци при бебета
Австралия предлага лечение за изграждане на имунитет към потенциално животозастрашаващото състояние. Става въпрос за алергия към фъстъци при бебета.
Бебетата ще бъдат избрани от конкретни педиатрични болници. Те трябва да отговарят на определени условия, за да получават постепенно увеличаващи се дози фъстъчен прах всеки ден в продължение на най-малко две години. Така се цели намаляване на чувствителността им към привидно безобидната ядка.
Оралната имунотерапия е налична за клинични изпитания и в някои специализирани алергични центрове по целия свят. Това обаче е първият път, когато тя е приета като национален модел за лечение на алергии към фъстъци.
Столица на алергиите
Австралия често е наричана „световната столица на алергиите“. Там едно на всеки 10 бебета е диагностицирано с хранителна чувствителност. Алергията към фъстъци засяга около 3% от австралийските деца на 12-месечна възраст. За разлика от други хранителни алергии, малко деца я надрастват. Това я прави най-честата хранителна алергия сред децата в училищна възраст.
Кой ще се подложи на лечение?
Безплатната програма е достъпна само за деца под 12 месеца, които вече са били диагностицирани с алергия към фъстъци и получават грижи в една от десетте участващи болници в цялата страна.
Графикът на дозиране ще бъде внимателно изчислен за всяко дете, докато достигне поддържаща доза. Тя ще се приема в продължение на две години. Някои деца могат да получат нежелани реакции, включително алергична такава, но за повечето от тях в тази възрастова група те са леки и не изискват лечение.
Целта е да се повиши техният праг на поносимост и да се намали рискът и безпокойството от излагането на фъстъци. Резултатите се измерват чрез тест за хранителна алергия в края на лечението.
Водене на нормален живот
В някои случаи, достигнатият праг може да е толкова висок, че те ще могат да въведат свободно фъстъците в хранителния си режим. За други, поносимостта може да се повиши до нива, при които случайните експозиции няма да доведат до алергична реакция.
Крайната цел на учените е да променят траекторията на алергичните заболявания в Австралия, така че повече деца да могат да ходят на училище без риск от животозастрашаваща реакция на фъстъци. Лекарите обаче подчертаха, че семействата не трябва да опитват орална имунотерапия у дома без надзор.