Планове за Луната

По време на американската програма Аполо шест екипажни мисии кацнаха на Луната, започвайки с Аполо 11 през 1969 г. Те оставиха значителен брой флагове. Сега Китай обяви, че още едно знаме ще се присъедини към колекцията в края на 2026 г., когато Chang’e 7 се отправи към Луната.

Развяване на знаме 

Любопитният доклад идва от Лабораторията за изследване на дълбокия космос (DSEL) чрез China Media Group. Свободно стоящото знаме всъщност ще бъде проектирано да „се развява“ върху безвъздушната повърхност на Луната.

Идеята е предложена от ученици от начално училище в китайската провинция Хунан. Знамето ще има жици със затворен контур, вградени в тъканта, и ще се движи, използвайки магнитни токове и електромагнитни взаимодействия, за да създаде развяващо се движение.

Тази инициатива има за цел да подобри разбирането на младите студенти за космическата програма на Китай и да вдъхнови интереса им към изследване на космоса в бъдеще.

Състезанието

Chang’e 7 е проектиран да се ползва и за сериозна наука. Мисията е предназначена да кацне близо до ръба на кратера Шакълтън в южната полярна област на Луната.

Постоянно засенченото дъно на кратера е от особен интерес, тъй като се подозира, че съдържа лед. Мисията ще носи и шест инструмента от шест нации, включително малък марсоход и обсерватория, построена и управлявана от Международната асоциация на лунните обсерватории (ILOA), базирана в Хавай.

Кратерът Шакълтън е един от кандидатите за кацане на марсохода VIPER на НАСА.

Въпреки че предимствата на наличието на флаг в космоса може да са ограничени, това трябва да бъде интересна част от общественото разпространение за CNSA. Любопитно е, че някои от екранните снимки показват лого на CNSA (а не китайско национално знаме), свободно стоящо върху висок стълб, което означава, че ще трябва да се положат малко усилия и планиране, за да се забие в лунната почва.

Китай в космоса

Тази и следващата година са натоварени за китайската космическа агенция. Тя планира да стартира първата си мисия за връщане на проби от астероиди и комети. Tianwen-2 е планиран за този май и е насочена към астероид, който се смята за фрагмент от Луната. След това ще се ориентира към кометата 311P/PanSTARRS.

Китай планира да изстреля свой собствен космически телескоп, Xuntian, в началото на 2026 г. Той ще остане на космическата станция Tiangong с екипаж за достъп за надграждане и поддръжка.

Поставянето на знамена в космоса и на Луната не е нещо ново. Обикновено инженерите монтират флаговете на самия космически кораб. Флагът на САЩ, поставен върху космическия кораб New Horizons на НАСА, се отправи извън Слънчевата система. Този символ може да надживее САЩ и самото човечество.

Нови хоризонти

Американските знамена, поставени от астронавтите на Аполо на Луната, най-вероятно са избелени от интензивна ултравиолетова слънчева радиация, въпреки че изображенията от Lunar Reconnaissance Orbiter на НАСА в ниска лунна орбита потвърждават, че все още стоят.

Наградата за първия флаг на лунната повърхност отива при Луна 2. Това е първата мисия, която достигна Луната през 1959 г. Тя носеше вимпел на вече несъществуващия Съветски съюз.