Хората се развиват точно пред очите ни на Тибетското плато
Изглежда все още не сме приключили с еволюцията. Ние продължаваме да се развиваме и да се приспособяваме към света около нас. Нашите адаптации са записани в телата ни.
На планетата съществуват среди, които могат да ни разболеят. Планинските катерачи често се поддават на височинна болест. Това е реакцията на тялото към значителния спад на атмосферното налягане. Там чрез всяко вдишване се приема по-малко кислород.
Тибетското плато се намира на голяма надморска височина. Там нивата на кислород във въздуха, който хората дишат, са значително по-ниски от останалите населени места, в които човешките общности процъфтяват.
Регионът е заселен вече повече от 10 000 години. Телата на живеещите там са се променили по начини, които позволяват на обитателите да се възползват максимално от атмосфера. За повечето хора тя би довела до недостатъчно доставяне на кислород чрез кръвните клетки до тъканите на тялото. Това състояние е известно като хипоксия.
Адаптация и напредък
Адаптацията към хипоксия на голяма надморска височина е изумителна, защото стресът за тялото е тежък. Изпитва се еднакво от всички на дадена надморска височина и може да се определи количествено. Това е пример за това как и защо нашият вид има толкова много биологични вариации.
Изследователи изучават човешкия отговор на хипоксични условия на живот от години. В ново изследване те разкриват някои от специфичните адаптации в тибетските общности. Това са черти, които помагат на кръвта да доставя кислород.
Еволюционна годност
За да отключат това откритие, изследователите задълбават в репродуктивния процес. Жените, които раждат живи бебета са тези, които предават чертите си на следващото поколение. Те максимизират успеха на индивида в дадена среда. Най-често се срещат при жени, които са в състояние да оцелеят при стреса на бременността и раждането.
Те са по-склонни да раждат повече бебета. Тези бебета, които са наследили чертите за оцеляване от майките си, също са по-склонни да оцелеят до зряла възраст и да предадат чертите на следващото поколение.
Това е естествен подбор. Той може да бъде малко странен и неинтуитивен. На места, където маларията е често срещана, например, честотата на сърповидно-клетъчна анемия е висока, защото включва ген, който предпазва от малария.
Данни и проучване
Учените са направили проучване на 417 жени на възраст между 46 и 86 години. Те са живели през целия си живот в Непал на надморска височина от около 3500 метра. Изследователите записват броя на живородените деца, вариращ между 0 и 14 на жена, както здравна и физическа информация за изследвания.
Измерват се нивата на хемоглобина. Това е протеинът в червените кръвни клетки, отговорен за доставянето на кислород до тъканите. Също така се измерва колко кислород се пренася. Интересното е, че жените, които са показали най-висок процент живородени, са имали нива на хемоглобин, които не са били нито високи, нито ниски, а средни за групата на тестваните.
Но насищането на хемоглобина с кислород е било високо. Това предполага, че адаптациите са в състояние да увеличат максимално доставянето на кислород до клетките и тъканите, без да сгъстяват кръвта. Това би довело до повече стрес за сърцето, докато то се бори да изпомпва течност с по-висок вискозитет.
Нова наука
Към този момент се предполагаше, че по-ниският хемоглобин е от полза. Сега разбираме, че средната стойност има най-голямо значение. Колкото по-високо е насищането, толкова по-полезно се оказва то. Броят на живородените дава количествена оценка на ползите.
Жените с най-висок процент на репродуктивен успех също са имали висока скорост на притока на кръв в белите дробове. Сърцата им са по-широки от средните леви вентрикули. Това е камерата на сърцето, отговорна за изпомпването на наситената с кислород кръв в тялото. Взети заедно, тези характеристики увеличават скоростта на транспортиране и доставяне на кислород. Това позволява на човешкото тяло да се възползва максимално от ниското съдържание на кислород във вдишания въздух.
Културни различия
Културните фактори също могат да играят роля. Жените, които започват да се възпроизвеждат млади и имат дълги бракове, изглежда са изложени по-дълго време на възможността за бременност. Това от своя страна увеличава шанса за по-голям брой живородени деца.
Дори като се има предвид това обаче, физическите черти играят съществена роля. Непалските жени с физиология, най-подобна на жените в ненапрегната среда с ниска надморска височина, обикновено имат най-висок процент на репродуктивен успех. Това е случай на продължаващ естествен подбор. Разбирането как се адаптират популации като тези ни дава по-добро разбиране на процесите на човешката еволюция.