gmail-images

Китайските потребители получиха доста неприятен подарък по Коледа. Услугата Gmail е напълно блокирана в страната, като това се случва шест месеца, след като правителството започна да налага цензура върху Gmail. Според данните на Google, трафикът в страната е паднал драстично в нощта на 25 декември. Китайските власти не са поели отговорност за случилото се, но говорител на Google от Сингапур е казал пред Reuters, че след проверка не е установено да има проблем от тяхна страна.

ВИЖ ОЩЕ: SAMSUNG ЩЕ СПРЕ ПРОДАЖБИТЕ НА GALAXY ALPHA

Китай вече блокира доста от услугите на Google, включително и търсачката, Google Maps, Google Docs и Google Drive. Достъпът до Gmail започна да става все по-труден още от навечерието на 25-тата годишнина от кървавото потушаване на протестите на площад Тянанмън на 4 юни 1989 г., но част от потребителите можеха да използват своите акаунти в Gmail  чрез IMAP, POP и SMТP протоколи. По всичко изглежда, че цензурата в Китай е затворила и тази вратичка, оставяйки виртуалните частни мрежи (VPN) като единствената възможност за достъп до Gmail и други блокирани услуги.

Screen_Shot_2014-12-29_at_9.24.40_AM.0
Данните на Google показват, че Gmail трафикът в Китай е паднал рязко в нощта на 25 декември

През последните години Китай прилага все по-рестриктивен подход към онлайн цензурата, което се описва от експертите като „безпрецедентна мярка“. В страната са блокирани още Facebook, YouTube и Twitter, разрешените услуги са под постоянно наблюдение, а противоречиви термини и думи са напълно забранени за търсене. Блокирането на Gmail не е нарушение само на свободата на словото, пазарният дял на Google също ще пострада в много от страните, които са свързани с Китай, защото голяма част от потребителите извън страната ще се насочат към алтеранитиви, за да може да се продължи комуникацията.