ASUS ZenFone 5, който беше представен на тазгодишното издание на Световния мобилен конгрес в Барселона, изглежда и дава усещане на скъп телефон и съдържа иновативни технологии, но е на много достъпна цена. В редакцията на Smartnews.bg получихме възможност да ревюираме новия телефон и по-долу ще се запознаете по-подробно с мнението ни за него.

Всъщност избирайки ZenFone 5, ще получите едно страхотно устройство с красив 6.2 инчов дисплей, чипсет Qualcomm от среден клас и камери, които ви позволяват да правите изключително добри снимки. Така ZenFone 5 се превръща в може би най-атрактивното предложение от своя клас тази година.

Да обърнем поглед към дизайна, който го прави толкова привлекателен. Корпусът е стъклен, а рамката алуминиева, всички ръбове са загладени, но не прекалено, като всъщност телефонът има формата на 3D правоъгълник, който не се стеснява съществено от двете страни и това го кара да се усеща малко по-голям. Дебелината му е 7.7 мм и поради тънката рамка и дизайна, той е много лесен за работа за устройство с 6.2 инчов дисплей.

Слоят, който отразява светлината под задното стъкло придава такъв ефект, сякаш лъчите излизат от скенера за пръстови отпечатъци във всички посоки. Въпреки лъскавия завършек, стъклото замъглява отраженията, избягвайки огледалния ефект. Като цяло ZenFone 5 носи характерния облик на телефон на ASUS във високия клас. Няма излишни бутони, има 3.5 мм жак за слушалки и слот за допълнителна карта памет, както и скенер за пръстови отпечатъци, разположен в лека вдлъбнатина на задния панел. За съжаление обаче, отзивите за този сензор са противоречиви, тъй като той понякога работи по-бавно, в сравнение с по-скъпите модели, а понякога дори не успява да разпознае приста ви и телефонът изисква въвеждането на PIN код. Разбира се това може да се дължи и на софтуера и да бъде оправено в следващите му версии, обаче е наистина досадно.

Да се върнем отново на дисплея. ZenFone 5 идва с 6.2 инчов 1080 х 2246 IPS LCD екран, със съотношение 19:9 и прорез в горната част. Въпреки голямата резолюция, можете да видите леко пикселиране, ако го погледнете от много близо. Цветовият режим по подразбиране е наситен, но това се дължи на факта, че той се стреми към DCI-P3 стандарта, но ако преминете в стандартен режим, пренаситеността ще изчезне. Персонализирането на екрана позволява да избирате точното ниво на насищане, заедно с температурата на цветовете, което всъщност е много удобно. Основният проблем обаче е, че няма компенсация за определени позиции, които се нуждаят и при избиране например на наситен режим, снимките също ще изглеждат пренаситени.

Екранът има изрязана част в горния край, подобна на тази на iPhone X и това означава, че по-малко икони се побират в този ред и всъщност са доста близо до ръба. ZenFone 5 има опция, която позволява да прикриете тази част на екрана с черен фон, така че да се вижда само в слабо осветено помещение и това решава проблема с часовника, но не и с нотификациите.

Що се отнася до 3300 mAh батерия, тя ще ви осигури целодневна работа, а компанията е предвидила и зареждане, чрез т.нар. BoostMaster, но не и безжично такова. BoostMaster е технология, базирана на Qualcomm Quick Charge и използва AI, за да предотврати презареждане, което може да скъси живота на батерията в дългосрочен план.

Камерата е акцентът в този смартфон и е сравнително напреднала. Има два сензора – един 12 мегапикселов Sony IMX363 и един 8 мегапикселов широкоъгълен. Sony IMX363 предлага 4 осева стабилизация за по-добри резултати при слаба осветеност. Втората задна камера има 120 градусов широкоъгълен обектив и позволява заснемането на големи обекти, дори и отблизо. Най-добрата част на ZenFone 5 е HDR оптимизацията, тъй като телефонът предлага високо динамична обработка и снимките често са поразителни. С HDR обаче има два проблема – понякога може да причини призрачни сенки при движение в сцената, а поянкога просто те са преекспонирани. Въпреки OIS и качествения сензор, нощните снимки не са така добри. Според данните на компанията, ZenFone 5 използва AI за обработката и може би точно това е и причината за някои от тези проблеми. Въпреки това, камерата му е сред най-добрите в средния клас.

Тъй като напоследък емотиконите са на почит, ASUS предлага свой вариант – ZenMoji, които заменят лицето ви с това на 3D герой, които имитират движенията на очите и устните.

Видео можете да заснемате до 4K 30 кадъра в секунда или Full HD до 120 кадъра в секунда, а ZenFone 5 стабилизира кадрите дори при 4K, но ще получите най-плавни кадри в 1080p.

Що се отнася до софтуерът, който се грижи за всичко това, ZenFone 5 работи с Android 8.0 и фирмения потребителски интерфейс ZenUI на компанията, който предлага хоризонтални страници с икони на приложенията, вместо вертикално превъртане. Често използваните приложения се намират в дока в долната част на екрана, а налице са и много варианти за персонализация, както и анимирани тапети или промени в анимациите, които са достатъчни за по-непретенциозните потребители.

В заключение можем да кажем, че ZenFone 5 е едно от най-интересните предложения през тази година, което комбинира приличен хардуер и оптимизиран софтуер на достъпна цена и е добро предложение за тези, които не търсят ефекта от притежанието на най-скъпите флагмани на топ марките.

Сподели
Предишна страницаАнатомията на един уебсайт
Следваща страницаOnTrack – иновативна система за оптимизация на транспортна фирма
Технологичен журналист от 1999 г. (nauka.offnews.bg, сп. Икономика, сп. Enterprise, в. БАНКЕРЪ, в. Computerworld и др.) и предприемач от 2007 година. Съсобственик е на уеб медиите Smartnews.bg, Avtora.com, Newbusiness.bg и Teenews.eu, както и собственик на Pixelmedia.bg, Uchi.bg, Kreativen.com, Smartage.bg, Projectmedia.bg, Stroimedia.bg, Vsichkikoncerti.com и др. Партньор е в няколко стартъп начинания и други бизнес проекти. Начинаещ автор на фантастични разкази и запален фен на Pink Floyd, Led Zeppelin, StarCraft, Half-Life, Джей Джей Ейбрамс, Уилям Гибсън, Дан Симънс, Стан Лий и Майкъл Крайтън.