appleandsim
След последното мащабно събитие на Apple, което представи новите продукти и идеи на американската компания, много потребители не се стърпяха и започнаха да разглеждат подробно уеб страниците на Apple, както и да пишат развълнувани коментари в дискусионни форуми. Не всички обаче успяха да забележат една от по-важните идеи на Apple – техния начин за отмяна на съществуващото статукво на притежанието на SIM карта: това, което те наричат Apple SIM.

ВИЖ ОЩЕ: Събитието Apple iPhone 2014

Реално Apple винаги са ненавиждали стандартния модел на употреба на SIM картите. Още първият iPhone използваше специален държач за SIM картата. Apple показаха, че не харесват стандартните SIM карти при стандартните им видове. Първият iPad бе и първото устройство, което масово използваше по-малкия стандарт micro-sim (3FF), а през 2012 г. наложи по-новото му поколение nano-sim (4FF), който е още по-малък.

Еволюцията на SIM картите – от ляво на дясно са представени стандартния размер (1FF), mini (2FF), micro (3FF), nano (4FF)
Еволюцията на SIM картите – от ляво на дясно са представени стандартният размер (1FF), mini (2FF), micro (3FF), nano (4FF)

Предимството на постепенното смаляване на SIM картите е, че те изискват по-малко място за поставяне. По този начин производителите могат да създадат по-малки и по-тънки устройства. Дизайнът на Apple винаги се е придържал към елегантност според философията на инженерния им екип, което е и мотивацията за постоянното смаляване на SIM картите.

Алтернатива, която отново беше наложена в някои случаи от Apple, е употребата на вградена SIM карта. Вместо клиентът сам да поставя SIM карта, която да се идентифицира с конкретен оператор, устройствата се закупуват и регистрират в процеса на покупка от оператора – не е нужно клиента да поставя SIM карта. Това не само премахва нуждата от създаване на обособено място за поставяне на картата, но и улеснява потребителите значително, особено когато картите не се въвеждат правилно. При някои устройства може да се получи механична повреда, която да наруши целостта на устройството.

Apple в тази връзка представиха и евентуално ново решение на проблема със SIM картите, което те наричат Apple SIM. То се представя чрез новите модели iPad Air 2 и iPad Mini 3 с LTE модул, които се разпространяват в САЩ и Обединеното Кралство. Apple SIM е препрограмируема SIM карта, която работи съвместно с iOS. Чрез менюто за настройки в устройствата се избира оператора, който клиентът ползва. Удобството в случая е, че не се налага премахване и поставяне на различна SIM карта, а клиентите могат да комбинират използването на няколко различни свои абонаментни и предплатени планове от мобилните оператори в едно устройство.

Избор на оператор
Избор на оператор

За момента това удобство се предлага само на тези модели, но е много вероятно Apple да разработят тази система заедно с увеличаването на потребителския интерес. Ще бъде интересно да се види и дали Apple биха приложили някакъв вид контрол върху избора на оператори, например чрез договори или споразумения. Ако тази идея стане популярна, е възможно и други производители да използват същия или подобен принцип, който наистина ще промени начина ни на работа с мобилните оператори.