Компания от Силиконовата долина използва AI за претърсване на Земята за мед и литий
Изкуственият интелект може да промени начина, по който миньорите намират металите, необходими за захранване на енергийния преход. Модернизираната минна индустрия използва изкуствен интелект, за да претърси земята за мед, литий, никел и кобалт. Техники за машинно обучение позволяват да се събират и анализират по-сложни данни за находищата, отколкото конвенционалните методи за проучване.
Някои смятат, че се преувеличава влиянието на AI върху проучването на минерали. Предишните опити за революционизиране на индустрията по този начин не винаги са били успешни. Все пак иновацията се очертава като играч в глобалната треска за осигуряване на металите, необходими за задвижване на прехода към зелена енергия.
Интересът на инвеститорите
Сливането на зеления преход и AI не остана незабелязан от инвеститорите. Компанията KoBold достигна оценка от над 1 милиард долара през 2023 г. при набиране на средства. Тя бе подкрепена от Breakthrough Energy на Бил Гейтс, Standard Industries и фирмата за рисков капитал Andreessen Horowitz. Други инвеститори включват Mitsubishi и BHP. Стартъпът, базиран в Бъркли, Калифорния, в момента се стреми да набере средства от поне 2 милиарда долара.
Данните на геолозите
Хаус и Голдман стартират KoBold през 2018 г. Компанията е кръстена на същество от германския фолклор. То е набеждавано за отравянето на миньори. Двойката основатели се е запознала преди години в Харвард като доктор по философия и студент. По-късно се свързват, за да инвестират в проекти за добив на нефт и газ в Северна Америка.
След година и половина на неуспех те решават да използват техниките, които са разработили, за да подобрят прогнозирането на кладенци за природен газ и добив на метали.
За да реализират визията си, те наемат десетки технически работници от Apple и Google с малък опит в копаенето, но вещи в сферата на AI. Повече от половината служители на KoBold са учени по данни или софтуерни инженери.
Геолозите и учените работят по двойки по проектите на KoBold, за разлика от повечето традиционни минни компании. При последните геолозите обикновено превъзхождат своите колеги.
Симулации и алгоритми
KoBold създава компютърни симулации на подземни минерални находища, използвайки сондажи, лазерни оръдия, сателитни изображения и електромагнитно откриване, наред с други техники. Иновативни алгоритми определят най-добрия начин за пробиване. Избират се само тези модели, които са с най-висока точност.
Предсказването и количественото определяне на несигурността са ключови фирмени девизи. Чрез въвеждане на нови данни в своите модели и отхвърляне на хипотези в реално време, компанията може бързо да прецизира това, което търси. Традиционно събирането и включването на тази информация може да отнеме месеци.
Нови проекти
KoBold има повече от 60 проучвателни проекта в Северна Америка, Африка и Австралия. Методите са се оказали предимство при търсене на литий в западен Квебек, Канада. Въз основа на сателитни изображения, моделите на KoBold първоначално прогнозират, че ивица от скали съдържа литий, защото има конкретни издайнически знак. Но тогава полеви учени откриват, че белият лишей върху някои от скалите е подвел моделите, което е довело до фалшиви положителни резултати.
KoBold свърза данните с полевите учени, за да конструира актуализиран модел в рамките на дни, който избягва измамни скали. Обикновено миньорите събират проби от скали и планират полеви проучвания месеци или дори години по-късно.
Тестове в Замбия
Подходът на KoBold сега е изправен пред най-големия си тест в Замбия. Служителите дигитализират карти от държавните архиви, за да помогнат усъвършенстването на модели за машинно обучение за местната геология.
Те използват данни от предишни проучвания, някои датиращи от 50-те години на миналия век, за да търсят минерали, които може да са пропуснали. В област вече отхвърлена от други миньори като ненадеждна, KoBold открива огромно находище на висококачествена мед.
Ако влезе в експлоатация през следващото десетилетие, находището Мингомба може да произвежда повече от 300 000 тона мед годишно. Това количество би я поставило сред най-големите медни мини в света. KoBold все още не е публикувал проучване на актива, който се намира на повече от миля под земята. Това води до критики и скептицизъм от минната индустрия.
Минната индустрия е пълна с неуспешни опити, които изискват огромни суми капитал предварително, с изплащане години или десетилетия в бъдещето. KoBold планира да инвестира 2,3 милиарда долара в Mingomba и да започне експлоатирането на шахтата през 2026 г. Производството трябва да започне в началото на 2030 г.
Дълбоките подземни мини могат да бъдат особено трудни. Подземното разширяване на Rio Tinto на медната мина Oyu Tolgoi в Монголия, например, надхвърли бюджета с повече от милиард долара.