Откриването на нови екзопланети (или още наречени извънслънчеви планети) винаги е било зашеметяващо, но откриването на такива в зоната на обитаемост на звездата (или така наречената зона на Златокоска, Goldilocks zone), е още по-невероятно. Това е така, защото в тази зона се намират планетите, на чиято повърхност водата е в течно състояние – планетата е нито много далеч (студена), нито много близо (гореща) до звездата си, а някъде точно по средата. Оттам и наименованието – зоната на Златокоска.
Екип от учени, воден от Робърт Уитънмайър от Университета в Ню Саут Уелс, оповести откритието на Супер-Земята Глийзе 832 c, която едва ли не ще излезе, че е най-добрият кандидат за извънземен живот до момента. Също така е и много близо до нас от космологична гледна точка.
Глийзе 832 е звезда тип червено джудже, която е на разстояние 16,1 светлинни години от нас, в съзвездието Жерав. Астрономите откриха планета от типа на Юпитер (газов гигант), обикаляща тази звезда, още през 2009-та година, но една орбита на тази планета трае 9 земни години, което е далеч от обитаемата зона. Глийзе 832 c (планетите, открити около други звезди, се обозначават с името на звездата, последвано от буква от азбуката, като по-следваща буква не означава по-голяма отдалеченост от звездата, а коя е била открита по-късно. Обикновено самата звезда е с буквата „a“) изглежда много по-обещаваща. Въпреки че само две планети от тази система са ни познати засега, то изглежда, че тя е организирана много подобно на нашата слънчева система.
Планетата е около 5,4 пъти по-масивна от Земята и има индекс на прилика със Земята (ESI) от 0,81. Това сравнява радиуса на планетата, втората космическа скорост (скоростта, необходима да се достигне, за да се преодолее притеглянето на планетата), повърхностната температура и плътността с тези на Земята. ESI не взима предвид възможността за обитаемост на планетата, което прави Глийзе 832 c приоритет за бъдещи изследвания.
Глийзе 832 c има орбитален период (едно пълно завъртане около звездата си) от 36 дни. Въпреки че това изглежда много кратко по земни стандарти, звездата на тази планета е много по-малка и по-хладна от Слънцето. Това прави така, че Глийзе 832 c да получава същото количество слънчева енергия като Земята. Едно от нещата, които ще определят дали Глийзе 832 c може да поддържа живот, е нейната атмосфера. Учените все още нямат информация какъв е съставът или пък плътността й. Гъстата и плътна атмосфера ще направи планетата прекалено гореща за живот и така Глийзе 832 c ще заприлича повече на Супер-Венера, отколкото на Супер-Земя. Ако пък атмосферата не е чак толкова плътна, то може да има сезонни прилики със Земята, но с повече вариации в сезоните.