
Създаването на миниатюрни роботи е предизвикателство, тъй като те изискват захранване, контролна електроника и задвижвания. Учените от Калифорнийския университет в Бъркли обаче намериха нов подход, изнасяйки тези елементи извън самия робот, което доведе до разработването на най-малкия свободно летящ робот в света.
Робот с диаметър 9,4 мм и тегло 21 милиграма
Тази иновация е резултат от премахването на двигатели и управляваща електроника, което е довело до създаването на малко устройство, наподобяващо витло с жироскопична форма. В конструкцията са вградени два постоянни магнита, които, когато се поставят в електромагнитно поле, започват да се въртят и генерират подемна сила. По този начин роботът, с размерите на бръмбар, може да излита, да виси и да се движи свободно.
В момента учените работят по добавянето на сензори, които ще позволят на робота да поддържа стабилен полет, като реагира на променливи условия, например на пориви на вятъра. Целта е да се направи устройството още по-малко, за да се намалят енергийните му нужди.
Проектът е в начална фаза, но учените виждат потенциал за приложения в опрашването на растения и инспекция на труднодостъпни места.