Снимка: ESA

Мисията Rosetta на Европейската космическа агенция (ESA), която в края на 2014 година достигна кометата 67P/Churyumov-Gerasimenko, е към края си. След като спускаемият апарат Philae се приземи на повърхността на кометата, мисията ни даде множество данни за това какво точно представлява това космическо тяло. Благодарение на тях човечеството се надява да разбере дали е възможно кометите да са дали началото на живота на Земята. Но от лятото на 2015 година насам, Philae не е комуникирал с Rosetta.

Липсата на комуникация се дължи на начинът, по който апаратът кацна на повърхността. Първоначалната идея беше той да се задържи за кометата посредством харпуни, които обаче не проработиха както трябва. Philae подскочи няколко пъти, преди да остане в покой на такова място, че слънчевите му панели нямат изглед към Слънцето. Учените от ESA оставиха комуникационният модул на Rosetta, наречен Electrical Support System Processor Unit (ESS), включен в случай, че спускаемият апарат се събуди. Уви, това не се случи, а мисията отива към приключване.

Тъй като Rosetta и 67P вече се намират доста далеч от Слънцето, повечето системи трябва да бъдат изключени, за да се запази енергия. ESS модулът ще бъде перманентно изключен днес и от Германския аерокосмически център (DLR) се обърнаха към Twitter общността. Всеки може да изпрати туит с хаштаг #GoodbyePhilae, с който да каже последно сбогом на спускаемата сонда.

От ESA ще оставят най-важните системи на Rosetta включени, така че апаратът да продължи да прави изследвания от орбита до края на мисията. На 30 септември инженерите ще извършат спускане към повърхността на кометата, където Rosetta ще се разбие контролирано. С това една от най-великите и трудно постижими мисии в историята на космическите изследвания, ще приключи.