Днес космическият апарат Cassini ще приключи мисията си и ще се потопи в атмосферата на Сатурн

0

Почти двадесет години след изстрелването на Cassini и повече от 13 години в орбита около Сатурн, мисията на космическия апарат ще приключи днес. Единствената сонда в орбита около газовия гигант ще остави огромно научно наследство след себе си.

Краят на мисията ще бъде излъчен на живо от NASA (следете за лайв във видеото по-долу), като ще започне в 14:00 часа българско време. Тогава от контролния център ще започнат снишаването на Cassini към атмосферата на Сатурн, за да унищожат апарата контролирано. Това се налага, за да не рискуват учените замърсяване на потенциално годните за живот луни Титан и Енцелад.

Последните излъчени сигнали от Cassini ще бъдат уловени от сателитите Deep Space Network на NASA в Канбера, Австралия. Те ще включват снимки и данни от всички осем научни инструмента на борда на сондата.

Наследството на Cassini

Cassini бе изстрелян от NASA на 15 октомври 1997 година и пристига в орбита около Сатурн на 1 юли 2004 година. С първите си преминавания покрай най-голямата луна на Сатурн Титан, Cassini изпраща към Земята около четири гигабита научни данни. Малко по-късно, на 25 декември 2004 година сондата Huygens на Европейската космическа агенция (ESA), пътуваща на борда на Cassini, бива спусната на повърхността на Титан и става първият апарат, приземен на космическо тяло от външната част на Слънчевата система.

Благодарение на сондата Huygens, учените разбират, че Титан е покрит от езера и морета от течен метан, което прави луната единственото друго за сега познато тяло (освен Земята), на чиято повърхност има големи течни басейни. С това Титан става основен кандидат за откриване на извънземен живот.

По-късно Cassini преминава и покрай една от другите по-големи луни на Сатурн — Енцелад, където пък открива огромен океан от течна вода под ледената повърхност на спътника. Учените смятат, че и там би могъл да се развие живот, бил той комплексен или дори микроскопичен.

The Day the Earth Smiled

The Day the Earth Smiled | Снимка: NASA / JPL-Caltech / SSI / CICLOPS

На 13 юли 2013 година NASA обръщат камерата на Cassini към Земята, заснемайки я на фона на системата на Сатурн. От космическата агенция оповестиха официално желанието си да направят тази снимка и помолиха всички да помахат на сондата в за една обща земна фотография. Това бе първият път, в който NASA предварително обявиха, че ще направят подобна снимка и събитието бе запомнено като The Day the Earth Smiled.

Делят ни още само няколко часа от контролираното изгаряне на Cassini в атмосферата на Сатурн. Можем само да се радваме, че човечеството е успяло да изпрати апарат в орбита около газовия гигант и да научи толкова много за един до тогава абсолютно непознат за нас свят.

На добър час, Cassini!