Всеки път когато човек се размечтае, неговото въображение започва да работи. Това е една система, чийто начин на работа все още не е разгадан. Но може би учените са на прав път. Google екипа, който разработва изкуствени невронни мрежи, сподели в своя публикация на официалния си блог, че тяхната система може да разпознава обекти и да ги идентифицира.
Изкуствените невронни мрежи са създадени на принципа на биологичните, като всяка мрежа е образувана от 30 неврона. Информацията за дадено изображение преминава през няколко слоя от обработки. Първият етап идентифицира характеристиките на показаното изображение, като неговата големина, ъгли и съотношение. Вторият слой от обработки съпоставя идентифицираните обекти с базата данни от познати форми. Финалният етап събира получената информация и я интерпретира като цялостна структура, извеждайки резултата към потребителя.
Google “обучава” своите невронни мрежи като им задава хиляди изображения, понякога давайки много примери за един вид обекти. По този начин системите от изкуствени невронни мрежи могат да генерират собствени изображения по подадена заявка – подобно на човешкото въображение и сънища – „рисувайки“ своите представи за света.
Интересното не спира дотук – Google са подали заявка към невроните, които действат на по-високо ниво, да изградят изображение на база отделните елементи в обекта. По този начин се получават изображения, които са сравними със съновидения. По-долу можете да видите няколко „картини“, генерирани от изкуствени невронни мрежи. Някои от тях имат обяснения, други можете сами да прецените какво представляват.
Повече можете да видите на официалната страница на Google блога.
Ето как машините „виждат“ нашия свят: