12 септември се превърна в катализатор за мобилния свят. Представянето на новия iPhone разбуни духовете не само на върлите почитатели на ябълката, но и на непреклонните й критици. Излишно е да споменаваме какъв невероятен бум имаше в социалните мрежи секунди след обявяването на iPhone 5. Всяка трета публикация отразяваше събитието. Но и всяка трета оплюваше Тим Куук и компания. Заради тази интересна статистика, решихме да ви представим, защо противниците на iPhone негодуваха и продължават да негодуват.

Главната причина за непоносимостта към обновения смартфон е фактът, че новите основни характеристиките не са нищо ново или нечувано за смарт устройствата напоследък. Голяма част от Android устройствата вече разполагат с тези характеристики, които при iPhone 5 са иновация.

  • Колосалната разлика между iPhone 5 и iPhone 4S е новият 4-инчов дисплей. Не можем да отречем, че по-големият дисплей е много по-удобен за работа, но не можем да отречем и, че още преди обявяването на новото устройство на Apple, на масовия пазар можеха да се намерят смартфони с такава характеристика. Преди няколко месеца излезе HTC One X с 4,7-инчов дисплей. Предходникът на новия флагман на Samsung Galaxy S III (4.8-инча) – Samsung Galaxy S II, на пазара още от миналата година, е с 4,3-инчов дисплей. Това са само няколко нагледни примера. Изключително устременото развитите на мобилните технологии предразполага потребителите да търсят устройства с по-голям дисплей и резолюция. Това е и главната причина на пазара да има предимно такива смарт устройства. Изтъкването на новия дисплей на iPhone 5 е това, което дразни критичните и неутралните потребители. Те са тези, които най-детайлно преглеждат иновациите на ябълката. Точно заради това никога не се спират на продукт на Apple, защото дори и след масовата реклама и истерия не успяват да намерят разликите в сравнение с новите устройства на останалите компании. Това разбира се не означава, че новият iPhone не може да е перфектният смартфон за друга категория потребители. Все пак всеки човек има своите лични предпочитания и интереси, затова и компаниите, които произвеждат потребителска електроника са толкова много и разнообразни.
  • Друга характеристика, която се изтъкваше  на събитието на 12 септември беше LTE свързаността, която осигурява по-бързи скорости при качване и сваляне на информация. Тук отново в противоречие идват устройствата с Android. Началото на LTE в смартфоните беше поставено от HTC Thunderbolt още през пролетта на 2011 година. От тогава всяко премиум устройство работи с LTE свързаност. За съжаление тази характеристика не беше включена в iPhone 4S, а чак сега, което изнерви допълнително зорките критици.
  • За тези, които са по-запознати със смарт устройствата и продуктите на Apple имаше още нещо, което допълнително разпали огъня. Те очакваха в новия продукт на компанията да има и т.н. Near Field Communication и безжично зареждане. Технологията NFC, позволява в безконтактен режим с помощта на специални касови терминали автоматично да се плащат сметки и покупки.  Тези две технологии малко по малко започват да се превръщат в стандарт за новите смарт устройства. Те обаче не намериха място в iPhone 5. Тези технологии може и все още да не са изпипани максимално добре, за да влязат в масова употреба, но пропилените очаквания на някои потребители носят негативни оценки за Apple.

Въпреки всичко, отдавна стана ясно, че критиките и негодуването от страна на определена група потребители по никакъв начин няма значениe. Само за няколко години Apple задмина много от своите конкуренти и се бори за трайно място на трона в царството на мобилните технологии. Въпреки критиките, операционната система на ябълката е на първо място в почти всички класации, което е основното нещо, което грабва потребителя. Рекламните трикове на компанията отблъскват изключително голяма част от почитателите на смарт устройства, но пък и привличат още повече. Хубавото на технологичния прогрес е, че всеки може да намери това, което иска, желае и търси, защото производството на смартфони добива главоломни размери.

 

Сподели
Предишна страницаДоказано: Мобилните оператори ни таксуват по-скъпо за мобилен интернет
Следваща страницаВсичко за новия iPod Shuffle на Apple
Силвия Янчева е технологичен журналист и редактор на Smart News. Работила е в дирекция на МВнР и била е част от екипа на първата демократична онлайн медия Policymic. Като най-голяма своя страст определя спорта, който е неизменна част от ежедневието й от години насам. Интересува се и от политика, Психология, PR, Фотография, и социални мрежи. За контакти: yancheva@smartnews.bg