Пристрастяването или зависимостта от новите технологии е широко разпространено в нашето общество. Използваме мобилния телефон по всяко време: когато се събуждаме, за да общуваме с нашите приятели или семейство, на работа, за учене, за свободното време, от обикновена скука, у дома, на обществени места, когато си лягаме.. Накратко, ние прекарваме голяма част от времето си „свързани“ с мрежата.

Сред всички възможности, които ни предлага интернет, социалните мрежи са в класацията: те ни позволяват да общуваме с други хора, да се срещаме с нови хора, да консумираме и споделяме съдържание, което ни интересува и т.н. Тези платформи обаче са нараснали експоненциално, особено сред по-младото население, без образование в това отношение.
Хората прекарват часове и часове, използвайки социалните мрежи, пренебрегвайки и влошавайки останалите области от живота: социални, семейни, работа, училище, грижа за себе си, хобита и т.н.

„Прекъсването на връзката със социалните мрежи за една седмица може да подобри благосъстоянието: време е да направите дигитално почистване“

Поради нарастващата тенденция на пристрастяване или зависимост от новите технологии и особено социалните мрежи, някои хора започнаха да установяват ограничения на часовете и използването на тези платформи.

 „Експертите по психично здраве наскоро забелязаха увеличаване на желанието и дори нуждата от прекъсване на връзката със социалните мрежи“

Какво мога да направя, за да намаля времето, прекарано в социалните медии?

Поради негативното въздействие на злоупотребата със социалните мрежи, хората трябва да обмислят намаляване на времето, което отделят за тях. За да направим това, от терапевтичен център Бенну ни предлагат серия от насоки, които можем да приложим на практика, за да подобрим психичното си здраве в това отношение:

  • Ограниченията трябва да са прогресивни.
  • Установете интервали от един или два часа, за да използвате мобилния си телефон свободно.
  • Не гледайте мобилния си телефон, когато се събуждате или си лягате. Първо можем да зададем 15 минути без да гледаме телефона след събуждане, а след седмица можем да увеличим времето до 30 минути и така постепенно.
  • Насърчавайте дейности, които не изискват използването на мобилно устройство: ходене на разходка, извършване на ръчни дейности, изучаване на нови неща (езици, спорт, информация по тема, която ни интересува), четене, посещаване на семинари и др.
  • Възстановете личните взаимоотношения: чатете с приятели или семейство без електронното устройство.
  • Извършвайте редовно физическа активност.
  • Погрижете се за диетата и хигиената на съня.

В допълнение към въздействието, което злоупотребата с тези платформи има върху психичното ни здраве, също така е важно да вземем предвид как съдържанието, което консумираме на тях, ни засяга.

През последните години фигурата на „инфлуенсъра“ стана по-известна, човек, който се откроява в социална мрежа или друг канал за комуникация и изразява мнения по различни теми, като същевременно оказва голямо влияние върху голяма група хора, които се интересуват от него. те продължават.

Хората, които следват инфлуенсъри, са склонни да идеализират и постоянно да се сравняват с техните референтни фигури, тъй като те обикновено показват „идиличен живот“: лукс, постоянни покупки, лечения, красота и канонични тела и т.н.

Поради тази причина социалните мрежи могат да повлияят на самочувствието на хората, особено на по-младите. За да се погрижим за здравето си в този аспект, препоръчваме следните аспекти:

Спрете да следвате тези акаунти, с които се сравняваме или които имат отрицателно въздействие върху нашето физическо или психическо здраве.
Имайте предвид, че това, което инфлуенсърите и други по-малко известни хора показват, е малка част от живота им чрез тези платформи. Много пъти данните, показани в социалните мрежи, не отговарят на действителността (силно редактирани снимки и видеоклипове, споразумения с марки, реклами и др.).
Търсете препоръки, които ни мотивират и насърчават да се развиваме в областите, които ни интересуват. Например, ако обичаме да готвим, следвайте сметки за готвене; Ако обичаме да танцуваме, следвайте сметки, които учат танцови стъпки; Ако искаме да подобрим психичното си здраве, следвайте психологически сметки и т.н. Всичко това ще ни помогне да превърнем тези платформи в места за знание и мотивация, вместо места, които насърчават ниското самочувствие.
Сравнете информацията: Чрез социалните мрежи се разпространява много пристрастна и невярна информация, така че е препоръчително да сравните информацията, която достига до нас чрез тези платформи, с други по-надеждни източници.

Ако вие или някой около вас имате нездравословна връзка със социалните мрежи, не се колебайте да се свържете със специалистите от терапевтичен център Бенну. Те ще ви предоставят информация за пристрастяването и възможности за лечение.