
През 2004 година софтуерният червей Sasser се разпространява из мрежата и заразява четвърт милион компютъра с Microsoft Windows. Един от тях принадлежи на шестнадесетгодишния Дейниъл Уайт. Търсейки как да премахне червея от системата си, тийнейджърът попада на тогавашия уебсайт на антивирусната програма F-Secure, който съдържа огромна колекция от вируси, създадени още от 80-те години нататък — всеки от който носи своята история, техническо описание и скрийншот. Дейниъл намира колекцията за възхитителна. „Четях всичко, което намирах.“ — споделя той. „Когато прочитах всичко в някой уебсайт, просто откривах нов източник на информация.“
[cquote]Компютърните вируси заразили интереса и съзнанието на Дейниъл[/cquote]
Цели девет години и няколко съсипани хард диска по-късно, Дейниъл Уайт притежава един от най-подробните архиви за молуеър и вируси в целия интернет. YouTube каналът му, който той отваря през 2008 година, предлага над 450 видео клипа посветени на стари и неактуални вируси. Това е зашеметяващ набор от зловреден код, простиращ се между първите мигове на персоналните компютри и бума на Windows устройства в края на 90-те.
От безобидни изскачащи екрани до унищожителни парчета софтуер, които изтриват всички данни на компютъра ви по пътя си, колекцията на Дейниъл може да се приравни на висша порнография за компютърни нърдове. Дори носи нотка носталгия, когато попаднете на клип от вирус, от когото сте се чудили как да спасите системата си преди малко повече от едно десетилетие.
Сред всичките категории софтуер, създаден да изправи косите дори на най-хладнокръвния собственик на компютър, една се откроява с огромна доза изобретателност и красота. Това са вирусите за добрия стар MS DOS. Вирусите от времето, когато нещата бяха много по-прости, а потенциала за злонамерени шеги — огромен.
„В ерата на DOS, немалко програмисти създаваха вируси за хоби.“ — пояснява Дейниъл. „Опитните писачи искаха да покажат уменията си пред света. Сформираха екипи, с които измисляха нови и нови начини да заразяват компютри. Цели общества се сформираха около нюзгрупи и форуми. Обменяха тактики, дори имаше голяма доза съперничество между отборите.“
[cquote]Целта не беше задължително да направиш забележим вирус[/cquote]
За много създатели на вируси, основната цел не е да съсипят системата на собственика. Тихомълком, някои хакери потопяват творбите си в невидимото, безвредно присъствие, само за да покажат уменията си да заразяват купища системи пред останалите. „Имаше много повече вируси, които заразяваха файлове и разпространяваха тази зараза в мрежата, отколкото такива, които показват шеговити екрани и съсипваха данните на потребителя.“
Но, както сами виждаме, някои от тези шеговити екрани са наистина изобретателни и дори неповторими. Сред скучните бели редове код на черен фон, тези вируси експлодират със собствения си живот и чар. Един от тях, създаден от френския програмист Spanksa, превзема екрана на потребителя с драматична сценка от разливаща се дигитална лава. Друг показва дяволит череп, несъмнено създаден с огромно търпение и внимание към детайлите. Трети започва да оцветява буквите на екрана и да ги разменя помежду им в неразбираема феерия от цветове.