
Първият търсач на астероиди се насочва към стартовата площадка
Мечтата за добив на метали в дълбокия космос се разби през 2010 г. Сега мисията Odin на AstroForge за проучване на потенциално метален астероид е готова за излитане.
Частна компания се стреми да насочи космически кораб с размерите на микровълнова фурна към астероид. Целта е да се постави началото на бъдеще, в което ценни метали се добиват около Слънчевата система. Това може да доведе до създаването на огромни богатства на Земята.
Звучи ли ви познато?
Преди десетилетие компаниите за добив на блага от астероиди обещаваха подобно богатство. Нещата не се получиха по план.
AstroForge предлага този път нещата да са различни. Калифорнийската компания вече изстреля демонстрационен космически кораб в околоземна орбита и събра 55 милиона долара финансиране. Сега тя е готова действително да пътува към астероид в дълбокия космос.
Вторият роботизиран космически кораб на AstroForge, наречен Odin, е включен в ракета Falcon 9 на SpaceX. Последната ще изстреля и частно построен лунен апарат и управляван от НАСА лунен орбитален апарат. Около 45 минути след изстрелването Odin ще се отдели и ще започне самостоятелното си пътуване в дълбокия космос.
Нито една търговска компания досега не е стартирала оперативна мисия отвъд Луната. AstroForge е първата, получила лиценз от Федералната комисия по комуникациите. Това й позволява да предава от дълбокия космос. AstroForge ще комуникира с космическия кораб, използвайки неразкрити източници в Индия, Южна Африка, Австралия и Съединените щати.
Място и цел
Астероид 2022 OB5 е малък, приблизително с размерите на футболно игрище. Научният екип на компанията оцени металното съдържание на астероида с помощта на телескопи, включително обсерваторията Лоуел и Големия бинокулярен телескоп в Аризона.
Смята се, че астероидите от тип М са богати на метали като желязо и никел. Те могат да бъдат полезни като ресурс за строителство в космоса. Някои M-типове може да са богати и на по-ценни метали от платиновата група. Печалбите биха били огромни, ако те могат да бъдат добивани и пренесени на Земята.
Един единствен астероид с диаметър километър, би съдържал около 117 000 тона платина, ако тя се включва в неговия състав. Това са около 680 години глобални доставки. Не всеки е убеден, че толкова много ценен метал ще бъде намерен в астероидите от тип М.
Законността на добива от астероид
През 2015 г. президентът Обама подписа закон, позволяващ продажбата на астероидни ресурси на Земята. Но никой все още не е подложил този закон на изпитание.
Один ще достигне целта в края на 2025 г. след от около 300 дни пътуване до 2022 OB5. Астероидът следва орбита около слънцето, подобна на земната. Сондата ще прелети покрай него на разстояние от 0,6 мили, използвайки две черно-бели камери, за да прави снимки. Приближавайки обекта с хиляди мили в час, космическият кораб ще има среща, която ще продължи пет часа и половина.
Космическият кораб ще проследява прецизно позицията на астероида в космоса по време на прелитането. Това може да позволи изчисление на плътността на астероида въз основа на неговото гравитационно привличане на космическия кораб. По-високата плътност би намекнала за повече метално съдържание.
Успехът не е гарантиран. Първата мисия на AstroForge, Brokkr-1, беше изстреляна в ниска околоземна орбита през април 2023 г., за да тества планираната от компанията технология за рафиниране на астероиди. Но тя срещна проблеми и изгоря в атмосферата. Сега AstroForge е подобрила своите технологии и космическия кораб Odin разчита на вътрешно произведени компоненти.