Открихме източника на състав за повечето метеорити
Най-накрая знаем откъде идват повечето метеорити. Учените са проследили 70% от падането на метеорити до три сблъсъка в астероидния пояс. Те са се случили през последните 40 милиона години. Преди това са идентифицирали произхода само на 6% от падащите метеорити: Луната, Марс и астероид 4 Веста.
Метеоритите се скитат в продължение на много години в астероидния пояс, преди да паднат на Земята. Остава загадка откъде произхождат те. Това важи дори за най-често срещаните и вторите по честота метеорити, известни като обикновени хондрити тип H и обикновени хондрити тип L.
Ново проучване
Сега изчерпателно търсене успя да проследи източниците на повечето от тези метеорити. Изследователите са започнали със събиране на данни за основните семейства астероиди от главния пояс. Техните членове са части от по-голямо тяло, което се е разделило отдавна. Данните включват орбитите на членовете на семейството на астероидите, техните инфрачервени спектри и информация за излагането им на космическите лъчи.
След това изследователите симулират орбиталните движения на тези тела с течение на времето. Те изчисляват историите на сблъсъците, както и ефектите от излагането на слънчево затопляне, космически лъчи, гравитация и други сили. Всички те биха могли да променят орбитите им. Резултатите показват, че три групи каменисти хондрити доминират текущия метеоритен поток. Две семейства от H обикновени хондрити и едно семейство от L хондрити.
Семейства от астероиди
Решаващо за анализа на екипа е разбирането как сблъсъците създават семейства от астероиди. Те започват в подобни орбити и фрагментите се разпространяват във времето. Открити са три семейства астероиди в главния астероиден пояс. Те са най-важните източници на метеорити, падащи на Земята днес.
Два сблъсъка, включващи H хондрити, се случват толкова наскоро, че изследователите могат да проследят орбитите им достатъчно добре, за да датират произхода им. По-старият сблъсък се е случил преди 7,6 милиона години и е дал обекти с орбити, подобни на 158 Koronis. По-младото семейство датира от събитие отпреди 5,8 милиона години. При него Коронис претърпява друг голям сблъсък, отделяйки по-малкия астероид. Това е 832 Карин и неговото семейство.
L хондритите имат по-сложен произход. Те са проследени назад до сблъсък преди 466 милиона години. Той обсипва Земята с метеорити и може дори да е обиколил нашата планета във временен пръстен от отломки. Това събитие оставя след себе си семейство астероиди, свързано със 150-километровия астероид 20 Massalia. Сега той се счита за родителско тяло на L хондритни метеорити. Втори сблъсък през последните 40 милиона години е формирал нов клон на семейство Massalia.
Това семейство от L хондрити, заедно с H хондритите са част от изследването. Те представляват 70% от настоящите метеорити. Въпреки че този сблъсък е бил твърде отдавна, за да се използват точни данни за орбитите на астероидите, други техники показват, че трябва да се е случил преди по-малко от 40 милиона години.
Обширните измервания на учените позволяват идентифициране на източниците на някои по-рядко срещани метеорити.
Жизнен цикъл
Относителната младост на метеоритите отразява жизнения цикъл на астероидните семейства. Сблъсъците са склонни да произвеждат някои големи парчета, както и изобилие от фрагменти с размер 1 метър. Последните се превръщат в метеорити, след като паднат през нашата атмосфера. По-малките парчета са склонни да бъдат пометени от семейството поради множество ефекти. Такъв е и натиска, упражняван от слънчевата радиация, както и гравитационното привличане от по-големи обекти. Тъй като те са пометени от първоначалното семейство, тези по-малки парчета след това могат да се превърнат в метеорити.
Друг важен фактор за метеоритните популации е издръжливостта на материала. Докато по-голямата част от астероидите в главния пояс са въглеродни, само 4% от метеоритите са със същия състав.
Резултатите от двете изследвания са доста солидни. Въпреки това, учените все още се нуждаят от емпирични доказателства, като например събран материал от астероид, за да могат да измерят възрастта на изотопа на калий-аргон.