
Three Mile Island ще отговори на нуждите на компанията
Центровете за данни, които обучават големите езикови модели нужни на AI, консумират невъобразими количества енергия. Залозите са високи за големите технологични компании. Те трябва да гарантират, че имат достатъчно мощност, за да управляват тези инсталации. Ето защо Microsoft решава да заложи на ядрената енергия.
Технологичният гигант сключи голяма сделка с оператора на ядрената централа Constellation Energy. Microsoft ще закупува енергия за своите центрове за данни от ядрената централа Three Mile Island Unit 1 на енергийната компания.
Локация
Централата се намира точно до блок 2 на TMI, който позорно се стопи през 1979 г. Блок 1 беше спрян през 2019 г., тъй като търсенето на ядрена енергия намаля на фона на конкуренцията от по-евтини алтернативи като природен газ, слънчева и вятърна енергия.
Constellation заяви, че планира да похарчи 1,6 милиарда долара за съживяване на централата Unit 1, в очакване на регулаторно одобрение до 2028 г.
Неизвестна сума
Финансовите условия на сделката не бяха оповестени. Microsoft се съгласи да използва цялата енергия от реактора през следващите 20 години. След като бъде възстановен, реакторът обещава мощност от 835 мегавата.
Новият завод ще бъде преименуван на Crane Clean Energy Center (CCEC) на името на бившия главен изпълнителен директор на Constellation Крис Крейн. Очаква се заводът да създаде 3400 преки и непреки работни места. Той ще добави 16 милиарда долара към БВП на Пенсилвания. Това ще генерира повече от 3 милиарда долара щатски и федерални данъци.
Захранването на индустрии, които са от решаващо значение за глобалната икономическа и технологична конкурентоспособност, изисква изобилие от енергия без да разчита на въглерод. Именно такива са центровете за данни. Атомните централи са единствените енергийни източници, които отговарят на това описание.
Световно търсене
Microsoft не е единствената технологична компания, която се обръща към ядрената енергия за захранване на AI центрове за данни. Главният изпълнителен директор на OpenAI призова за енергиен пробив под формата на ядрена енергия. През март Amazon купи център за данни с ядрено захранване в Пенсилвания за 650 милиона долара.
Microsoft, Amazon и Alphabet заявиха, че планират да управляват центрове за данни изцяло със зелена енергия. Целта на Microsoft е да направи това до 2030 г., но през май компанията призна, че нейният AI поставя тази цел под въпрос.
Колко енергия е необходима?
Бъдещите технологии обещават да консумират общо 508 тераватчаса електроенергия годишно, ако работят постоянно. Това би било повече от общото електричество, произведено в Австралия за една година.
Търсенето на чисто електричество за захранване не само на центрове за данни, но и на електрически превозни средства, фабрики и други, стимулира своеобразен ренесанс около ядрената енергия. Инвеститорите са все по-ориентирани към стартиращи компании за ядрен синтез, които са събрали 7,1 милиарда долара до момента.
Задава се по-чисто и по-мощно бъдеще за ядрената енергия. Вместо да използват водород като гориво, атомните електроцентрали и техният процес на делене разчитат на труднодостъпни елементи като уран и плутоний.