Ким Дотком с приятелката си Мона Шмиц
Ким Дотком с приятелката си Мона Шмиц
Ким Дотком с приятелката си Мона Шмиц

Две години след като американските служби затвориха сайта за споделяне на файлове Megaupload, собственикът му Ким Дотком излезе с твърдение, че причината е негово дарение от 20 000 евро на Wikileaks. Това стана ясно от книгата за живота на противоречивия интернет бизнесмен, която този ноември излезе от печат.

„Тайният живот на Ким Дотком — шпиони, лъжи и войната за интернет“ разказва за ежедневието, стремежите и трудностите по пътя на магната на споделянето на файлове в интернет, когото прокуратурата на САЩ подгони за стимулиране на пиратска дейност през 2012 г. След като сървърите на Megaupload бяха отнети от службите в началото на същата година, Дотком бързо придоби публичност и се превърна в онлайн звезда, притиснат от опасенията си да бъде тежко осъден заради съхраняваното от неговата компания съдържание.

Написана от Дейвид Фишър, книгата разкрива детайли от личния живот на Ким Дотком, но също така съдържа нови детайли около неговото мнение за края на Megaupload, както и начините, по които музикалната и филмовата индустрия са опитвали да затворят компанията му преди това.

[cquote]Когато помагаш на неудобните, самият ти ставаш неудобен на властта[/cquote]

Ким Дотком вярва, че една от причините да стане мишена на властите е подкрепата, която изразява към Wikileaks и основателя й Жилиан Асанж. Той дарил 20 000 евро на платформата, когато американският войник Брадли Манинг пуснал документи и видео клипове, уличаващи как войници в САЩ произволно убиват граждани на Ирак за свое забавление.

„Ужас, това е наистина ненормално!“, помисля си той, когато вижда как група войници в хеликоптера обсъждат дали да застрелят цивилни граждани като на видео игра. Пуска дарението от британската банкова сметка на Megaupload. „Това бе една от най-големите суми, които бяха получавали дотогава.“ Според Дотком, по това време САЩ следи източниците на средства за Wikileaks и моментално попадат на неговото име.

Същият прокурор, който наблюдава делото срещу Жулиан Асанж, е назначен на делото срещу Ким Дотком и неговия сайт за споделяне на файлове Megaupload. „Мисля, че връзката с Wikileaks ме вкара под радара [на службите]“.

Дотком вярва, че най-големият страх на САЩ е посланието, отправено от свободата на споделяне на засекретени документи и файлове в Wikileaks. Платформата също така показва колко много тайни американското правителство пази от останалия свят. „Точно това е причината да се борят толкова яростно срещу тях.“ — добавя той. „Само напълно прозрачното правителство е освободено от корупция и задкулисие. САЩ е пълната противоположност на това. Изключително трудно е да получиш каквато и да е информация в САЩ, затова изтичането на информация е единственият начин, по който можеш да направиш неправдата публична.“