Въпросът „Кое е премиум” и според какви критерии се дава титлата „най-добър телефон” винаги са били спорни. Защо 5” да са нещо повече от 4”? По-важно ли е да имаме хардуер с много ядра или е по-добре да е оптимизиран софтуерът? Нужно ли е да имаме редица функции, които не използваме, а само товарят телефона ни или пък е по-добре да си вземем апарат, който няма всичко, което днешните инженери са измислили, но пък работи гладко? Всичко това зависи от всеки един от нас и от това какво харесва, а не от мнението на специалисти или компании, които си налагат мнението.

Днес ще разгледаме един телефон, който има много привърженици, но и много противници. Защо това е така ще разберете в новото ревю на SmartNews, в което ще разгледаме iPhone 5S.

 

Характеристики

 

  • 4” IPS LCD дисплей
  • Резолюция от 640 x 1136 пиксела
  • Гъстота на пикселите 326 ppi
  • Corning Gorilla Glass
  • 500 dpi Touch ID сензор
  • iOS 7
  • Dual-core 1.3 GHz Cyclone CPU
  • 1 GB RAM DDR3
  • Quad-core PowerVR G6430 GPU
  • Apple A7 чипсет
  • 16/32/64 GB вътрешна памет
  • 123.8 x 58.6 x 7.6 мм
  • 112 г
  • Li-Po 1560 mAh
  • 8МР основна камера с dual-LED (True Tone) светкавица
  • 3264×2448 резолюция, 1/3“ големина на сензора, 1.5 µm големина на пиксела, фокус с докосване, детектор на лице, едновременен HD запис на видео и снимки, Geo-тагване, HDR panorama, HDR
  • 1080p@30fps, 720p@120fps видео запис, видео стабилизация
  • 1.2 MP предна камера с 720p@30fps видео запис
  • 1280 x 960 резолюция, BSI сензор
  • DC-HSDPA, 42 Mbps; HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps, LTE, 100 Mbps; EV-DO Rev. A, up to 3.1 Mbps
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot
  • GPS с A-GPS поддръжка и GLONASS
  • Bluetooth v4.0 с A2DP
  • Nano-SIM
  • Стандартен 3.5мм аудио жак
  • Сиво, сребристо бяло, златисто

 

Окомплектовка

В кутията ще намерите стандартен USB кабел с адаптер, книжки, стикери, слушалки, пин за Nano-SIM картата и самия iPhone 5S.

 

 

Дизайн и външен вид

Всеки, който следи развитието на Apple като компания, която прави смартфони трябва да е на ясно с факта, че 2013 бе “S” годината. Това ще рече, че време за телефон, който няма някакви съществени визуални промени. По стара традиция компанията пуска един междинен телефон, който притежава почти всичко, което и моделът от предната година, а в конкретния случай говорим за iPhone 5.

[cquote]От гледна точка на дизайн нямаме нищо ново[/cquote]

iPhone 5S идва със същите размери и тегло, както и миналогодишната версия на флагмана на плодовата компания. Нищо ново, нищо интересно – нищо, което да грабне окото. Разлика може би ще забележите в различните цветови варианти, в които се предлага 5S, като тук промените се изразяват най-вече в алуминиевият гръб. Цветовите варианти са три – сиво, сребристо бяло, златисто. Над и под металната част намираме стъклени ленти, които придават завършек на телефона. Предната част си е изцяло от стъкло, което е с допълнителна Gorilla Glass защита. Всичко това е обхванато от алуминиева рамка със скосени страни.

Грехота ще е, ако кажа, че изработката не е качествена. В това отношение Apple са ненадминати майстори и мисля, че всеки би се съгласил с това. Аз лично не съм виждал техен телефон, който да има някакви забележки в това отношение. Наистина всичко си е изпипано в детайли и като човек хване телефона в ръка просто си усеща качество и стил.

[cquote]Събират ли информация за потребителите чрез Touch ID[/cquote]

Един от акцентите в 5S е скенерът за пръстови отпечатъци Touch ID. Той беше нещо, за което се говореше навсякъде. Къде с добро, къде оплюван, Touch ID има своите предимства и може би някои недостатъци, но това си зависи от гледната точка и най-вече от личното мнение. На мен лично ми хареса възможността да си отключваш телефона с пръстов отпечатък. Идеята е свежа, иновативна и предлага удобство. Далече съм от мисълта, че някоя институция може да ме следи или събира данни за мен, защото те така или иначе си ги имат.

Интересно е обаче какво има под хоум бутона, където е вграден CMOS сензор. Той прави снимка на пръстовия отпечатък с 500ppi гъстота на пикселите. Всичко се обработва от новия А7 процесор и така телефонът събира информация за отпечатъка. За да изглежда готино и лъскаво, всичко това е покрито от капацитивен слой от сапфирен кристал, ограден с рамка от неръждаема стомана. Тя съвпада с цвета на телефона и буквално се слива с него, а ако наведете телефона може и да я видите как лъщи.

За да си конфигурирате отключването с пръст не се изисква висше. Честно казано е много лесно, като се изисква само да си въведете четирицифрен код за защита и след това менюто за персонализация на Touch ID ще ви се отключи. [lquote]Touch ID е създаден за наше удобство[/lquote]От там трябва да следвате стъпките, които ще видите на екрана. Общо взето трябва да натискате с пръст по сензора няколко пъти, докато той сканира напълно отпечатъка ви, за да може след това както и да завъртите телефона или дори да не си поставите пръста на 100% точно да може да го разпознае. Освен за отключване, новият скенер служи и за купуване на музика, приложения и филми от iTunes. Според Apple, колкото повече време се ползва тази функция, толкова тя се самоусъвършенства, но дали това е така не мога да кажа.

В днешно време е трудно да се прецени кое е премиум, ако говорим за големина и дисплея. В ерата на 5-инчовите гиганти, нашият iPhone 5S малко се губи в масовката от огромни дисплеи, но все пак големината не е най-важна. Важно е как го ползваш и дали получаваш максималното, на което е способен хардуерът. [cquote]Дисплеят е слаб, но само на хартия[/cquote]В този случай Apple ни предлага абсолютно същото, както и при iPhone 5, а именно 4-инчов IPS LCD дисплей с доста малката за днешните разбирания резолюция от 640 x 1136 пиксела. Това прави гъстотата на пикселите около 326 ppi, което в сравнение с LG G2 например отново е по-малко. От гледна точка на дисплея, новият iPhone 5S отпада от всички класации със своите слаби параметри. Да не говорим, че телефони от среден клас имат подобни, ако и по-високи параметри, което е жалко. И тук обаче има едно „НО”, което не е за подценяване. Това е 4” дисплей, а не 5” или 6”. Това има голямо значение, а от друга страна и Retina са известни с повечето пиксели на инч, които са толкова, че човешкото не може да ги види. Това е и причината iPhone 5S да има 326 ppi. Това прави картината неразличима от Full HD, цветовете са точни, ярки и трудно бихте видели някакви отражения.

[cquote]Качеството на картината не винаги се крие в характеристиките[/cquote]

На хартия iPhone 5S е много слаб и много далеч от всички флагмани за 2013 година. От друга страна, големината от 4” не изисква по-висока резолюция, защото така или иначе няма да има разлика. Да не говорим, че наличието на Full HD смазва батерията, а тук този проблем не е наличен. Като качество не мога да кажа, че 5S отстъпва на останалите флагмани. Просто не може да се каже, че има сериозни недостатъци в това отношение, тъй че ако ще се ориентирате към него, просто не гледахте какво пише на хартията, а сравнете него и някой Android телефон.