
Защо се е появила там?
В Индийския океан има място, където гравитационното привличане на Земята е по-слабо. Това е така наречената гравитационна дупка. Масата й е по-ниска от нормалното и морското ниво пада с над 100 метра.
Тази аномалия озадачаваше геолозите дълго време, но сега изследователи от Индийския научен институт откриха възможно обяснение. Най-вероятно нейното образуване се дължи на стълбове от магма, идващи от дълбините на планетата, подобно на тези които водят до създаването на вулканите.
Екипът от учени използва суперкомпютри, за да симулира образуването на тази област. Те се връщат 140 милиона години назад във времето. Констатациите са съсредоточени около древен океан, който вече не съществува.
Изчезнал океан
Хората са свикнали да мислят за Земята като за перфектна сфера, но това е далеч не е така. Тя по-скоро прилича на купчина картофи. Формата се определя като елипсоид, защото докато планетата се върти, средната част се издува навън.
Нашата планета не е хомогенна по своята плътност и свойства. Някои области са по-плътни от други. Това се отразява на земната повърхност и нейната гравитация. Ако излеете вода върху повърхността на Земята, нивото, което водата заема, се нарича геоид. Това се контролира от разликите в плътността на материала вътре в планетата, защото те привличат повърхността по много различни начини в зависимост от това колко маса има отдолу.
Гравитационната дупка в Индийския океан официално е наречена дъното на геоида. Тя е най-ниската точка и най-голяма гравитационна аномалия, образуваща кръгла депресия, която започва точно от южния край на Индия и обхваща около 3 милиона квадратни километра.
Аномалията е открита от холандски геофизик през 1948 г. по време на гравитационно изследване от кораб и до днес остава загадка.
Назад във времето
За да намерят потенциален отговор, учените използват компютърни модели, за да върнат часовника 140 милиона години назад. Така ще имат мащабен поглед по отношение на геологията. Континентите и океаните са се различавали коренно от днешните. Структурата и плътността също е била много различна.
Създадени са 19 симулации които стигат до наши дни. Пресъздадено е изместването на тектоничните плочи, поведението на магмата и разтопената скала в мантията. В шест от сценариите се формира геоидна дупка, подобна на тази в Индийския океан.
Отличителният фактор във всичките шест модела е наличието на струи от магма около дъното на геоида. Смята се, че заедно със структурата на мантията в близост, те са отговорни за образуването на гравитационната дупка.
Бъдещето на геоида
Според изчисленията на екипа дъното на геоида се е образувало преди около 20 милиона години. Трудно е да се каже дали някога ще изчезне или ще се измести. Всичко зависи от това как се движат тези масови аномалии на Земята. Възможно е движенията на плочите да го накарат да изчезне няколко стотици милиона години в бъдещето.