Човешки зъби успешно са израснали в устата на прасе

През последните две десетилетия учените манипулират гени, за да отглеждат човешки клетки там, където не бихте ги очаквали. Известно е, че вече разполагаме с човешки уши и кожа, отгледани върху мишки. Съвсем наскоро човешки бъбреци в ранен стадий бяха отгледани в корема на прасе. Светът на биоинженерството не е за хора със слаби сърца. Сега изследователите култивират зъбни конструкции в шест двегодишни мини прасенца.

Голяма част от това се случва с цел използване на генетично модифицирани животни за създаване на резервни органи и тъкани за човешки пациенти, които нямат достъп до донори. Изследователите са показали, че е възможно да се култивират лабораторно отгледани клетки от човешки зъби в устата на прасе. Тези открития могат един ден да доведат до разработването на биологични заместители на зъбите, които биха могли да се използват вместо несъвършените синтетични зъбни импланти, използвани в момента.

Синтетичните зъбни импланти не са перфектни

Зъбните импланти обикновено са произведени от титан или титаниева сплав. След това се завинтват в челюстната кост на пациента. Те станаха популярни алтернативи на протезите през последните години. Изследване, проведено от Националния институт по здравеопазване, показва, че тенденцията към повече зъбни импланти ще продължи.

Въпреки че те са за предпочитане пред липсата на зъби, далеч не са перфектни. Многократното дъвчене на неправилно подредени синтетични зъби може да причини увреждане на челюстната кост и в крайна сметка да доведе до отказ на имплантите.

Бактериите върху импланта също могат да доведат до потенциално опасни инфекции. Естествените зъби не се нуждаят от пробиване и вместо това са прикрепени към челюстта чрез тъкани на връзките. Това на теория може да намали риска от увреждане на челюстта. Ето къде идва идеята за отглеждане на естествени зъби при прасетата.

Опитите

Образувания на зъбоподобни структури са наблюдавани при 50% от малките прасета след четири месеца. За целта изследователите използват шест двегодишни възрастни мини прасета и хирургично изваждат третия им резец и първия предкътник. След това се поставят биоинженерни зъбни конструкции в дупките за екстракция. След два до четири месеца изследователите откриват доказателства за успешно израстване на зъби при около 50% от прасетата.

Експериментът е значително подобрение в сравнение с предишен тест, при който те вмъкват зъбните конструкции в двумесечни прасета. В този случай изследователите смятат, че зъбите на подрастващите прасета може да са повредили или изместили хибридните конструкции. Това обаче не е проблем с по-старите животни, тъй като техните зрели зъби вече са налице.

Алтернатива на естествените зъби

Въпреки че резултатите са обещаващи, те все още няма да доведат до използваеми зъбни конструкции за хората. Зъбите, които са израснали на мини прасетата, не са достигнали пълния размер на човешкия зъб и вероятно няма да издържат на редовна употреба.

Имплантирането на лабораторно отгледани зъби в човек също е съвсем различно и все още ново предизвикателство. Все пак резултатите доказват, че е възможно да се отглеждат биоинженерни зъбни клетки. Това е забележително развитие, което може да постави основите за потенциална клинично значима алтернатива на синтетичните импланти.

Сподели
Предишна страницаМишка с двама бащи
Следваща страницаХуманоиден робот приема гласови команди
Технологичен журналист от 2012 г. със сериозен опит в отразяването на новини за софтуер, мобилни технологии, мобилни приложения. Има в активите си стотици статии по теми като 3G, 4G, 5G, приложенията за iPhone, Android и други популярни платформи, както и множество други сфери.