Новият форм-фактор на компанията

Apple проучва както хуманоидни, така и нехуманоидни роботизирани форм-фактори. Информацията идва след изследователска статия от производителя на iPhone, която изследва човешките взаимодействия с „неантропоморфни“ роботи.

Докато Apple подчертава елементи, които биха могли да създадат евентуален потребителски робот, данните показват напредъка на компания, която все още е затънала в ранните изследователски етапи на сложната област. Вече стана ясно, че проектът Apple Car е бил изоставен при това в ранен етап. Сега циклите на развитие ни водят към роботите с оптимистичен график за масово производство.

Сложни разработки

Това, което прави роботите уникални в сравнение с други проекти на Apple е нивото на прозрачност. Напредъкът в роботиката се подкрепя от работата на университети и изследователски центрове, заедно с корпоративни проекти. През последните няколко години много роботизирани компании се сблъскаха с трудности, които доведоха до проблем със сроковете за пускане. Последните се ускоряват неимоверно в ерата на генеративния AI.

Докато индустрията обсъжда достойнствата на хуманоидните срещу нехуманоидните дизайни, проверки във веригите за доставки показват, че Apple се интересува повече от това как потребителите са настроени към роботите, отколкото от физическия им външен вид. Предполага се, че сензорният хардуер и софтуер служат като основни технологии.

Най-общо казано, „антропоморфен“ може да се приложи към роботизирани системи извън това, което обикновено можем да класифицираме като хуманоид. Това включва системи, които са повлияни от човешки характеристики, но не са точно хуманоиди. Те не притежават две ръце, два крака и лице. Изглежда, че в момента Apple е в подобна фаза на разработки, като работата варира от прости системи до сложни хуманоиди.

Бъдеща интелигентна домашна екосистема

Това може да означава всичко-от пълен хуманоид, предназначен за домакинска работа, до интелигентен домашен дисплей с механична ръка. Информацията около разработките предполага, че последното е много по-правдоподобно от това да съжителствате в дома си с хуманоид, способен да сгъне прането ви. Такъв продукт може да има място в бъдеще, но за да стигне дотам, Apple първо трябва да докаже, че хората искат домашен робот, който могат да си позволят.

Кой може да си го позволи?

Множество компании, които изграждат индустриални хуманоиди, проучват пътя от фабричния цикъл до дома. Цената и надеждността са две основни препятствия. Ако смятате, че $3499 за Vision Pro е трудно хапче за преглъщане, изчакайте, докато видите първата партида хуманоиди за дома. Засега целта е мащабно производство на надеждни индустриални хуманоиди, което ще намали цената с времето.

След като изостави Apple Car и се захванаха с Vision Pro и Apple Intelligence, справедливо е да се предположи, че Apple предприема предпазлив подход към роботите. Компанията има солиден опит в популяризирането на съществуващи продуктови категории. Същото може да се каже и за категорията интелигентен дом. Едно нещо, което знаем със сигурност е, че Apple активно изследва роботиката.

Сподели
Предишна страницаЦентрове за данни с ИИ
Следваща страницаЧип с жироскоп за надежден GPS
Технологичен журналист от 2012 г. със сериозен опит в отразяването на новини за софтуер, мобилни технологии, мобилни приложения. Има в активите си стотици статии по теми като 3G, 4G, 5G, приложенията за iPhone, Android и други популярни платформи, както и множество други сфери.